کد خبر : 26153 / /
/

کدام شرکت برای تاسیس و ثبت در ایران بهتر است و چطور با انواع شرکتها در نوع تجاری و غیر تجاری آشنا شویم؟ این موضوع، پرسش بسیاری از کاربران در سطح اینترنت می باشد و برای پاسخ به این پرسش، بهتر است تا انتهای این مقاله را مطالعه نمایید. ثبت شرکت با هدف رشد تجارت و کسب و کار در زمینه های مختلف صورت می گیرد و از اصلی ترین قابلیت های آن، دریافت جواز برای فعالیت قانونی در کشور ایران است. هر شرکتی جهت تاسیس و راه اندازی، مراحل و گام های مخصوص به خود را دارد و در بعضی مسائل مانند: مدارک ثبت شرکت، تعداد افراد، هزینه ها، مجوز ها و ... با هم تفاوت هایی دارند.

معرفی انواع شرکت در ایران

انواه شرکت کدامند؟

طبق قانون درج شده در تجارت کشور ایران، شرکتها بصورت کلی به 7 گروه تقسیم می شوند که به شرح زیر است.

  • شرکت مسئولیت محدود
  • سهامی خاص
  • شرکت سهامی عام
  • شرکت تضامنی
  • شرکتهای تعاونی
  • شرکتهای نسبی
  • مختلط سهامی و غیر سهامی

این هفت نوع، از اصلی ترین و مهم ترین شرکتهای قابل ثبت در ایران به شمار می روند و جهت تاسیس آنها شرایط و مدارک خاصی نیاز است. شرکتهای سهامی و مسئولیت محدود، 2 گزینه پر طرفدار به حساب می روند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

شرکت با مسئولیت محدود چیست ؟

شرکت با مسئولیت محدود

تاسیس و ثبت شرکت با مسئولیت محدود به این صورت است که این شرکت می تواند بین 2 نفر یا بیشتر تاسیس شود. در این نوع شرکت، هیچ گونه سهم یا سهامی وجود ندارد و هر شریک مقداری سرمایه جهت راه اندازی و تاسیس، به اشتراک می گذارد. از همین رو مسئولیت افراد نیز بر اساس میزان سرمایه آنها می باشد. منظور از مسئولیت نیز مسائل مربوط به پرداخت بدهی ها، قروض و ... می باشد.

انتخاب اسم برای این نوع شرکتها امری الزامیست و در کنار این اسم باید واژه " مسئولیت محدود " حتما قید شود. از جمله مزایای این گروه از شرکتهای تجاری، میزان سرمایه کم برای تاسیس آنها و مراحل آسان حقوقی و اداری می باشد.

شرکت سهامی عام چیست؟

در نوع سهامی عام، یک شرکت می تواند بخشی از سرمایه شرکت را از طریق فروش برگه های سهم، به مردم تامین کند. برای این کار باید شرایط ورود به بازار سرمایه و بورس فراهم باشد. بخش دیگری از سهام شرکت نیز متعلق به سهامداران اصلی می باشد. بصورت کلی 50 درصد از سهام می تواند در بازار بورس ارائه شده و بخش باقی مانده آن متعلق به شرکا و سهامداران اصلی شرکت می باشد.

شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت با سهامی خاص چیست

در شرکتهای سهامی خاص، تعداد و ارزش سهم، حرف اول را می زند. از همین رو میزان سرمایه شرکای شرکت به واحد هایی به نام سهم تبدیل می شود و تمام سهم مختص به شرکای شرکت می باشد. این بدان معناست که سهام شرکت، قابل ارائه و فروش به سایر مردم و عموم جامعه نیست. در این 2 نوع شرکت یعنی سهامی عام و خاص، باید حتما در اسم شرکت اسم و نوع آن قید شود. همچنین برای مکاتبات اداری، اطلاعیه ها و آگهی ها نیز باید واژه سهامی عام یا خاص در آنها درج شود و این جزو الزامات اصلی می باشد.

شرکتهای تضامنی

حتما با اسامی شرکت ... و برادران یا و شرکا، بسیار مواجه شده اید. این نوع شرکتها " تضامنی" نام دارند و جهت فعالیت اقتصادی و تجاری بین حداقل 2 نفر تشکیل می شوند. مسئولیت افراد جهت پرداخت بدهی، قروض و مسائل مالی نیز طبق قرارداد منعقد شما در زمان ثبت شرکت تعیین می شود.

شرکتهای مختلط سهامی و غیر سهامی

شرکتهای مختلط سهامی، چکیده و ترکیبی از نوع تضامنی و سهامی می باشند. شرکای این شرکتها بصورت ضامن و سهامدار می باشند. نوع مختلط غیر سهامی نیز ترکیبی از شرکت مسئولیت محدود و تضامنی هستند.

شرکت نسبی

گروه دیگر از انواع شرکت ها در ایران با نام " نسبی " شناخته می شوند که بین حداقل 2 نفر یا بیشتر تشکیل خواهند شد. مسئولیت افراد طبق سرمایه آنها بوده و در کنار اسم شرکت، واژه " نسبی" باید قید شود. علاوه بر آن نام یکی از شرکا نیز در کنار این اسم باید درج گردد. دارایی شرکت، مسئولیت پرداخت بدهی طلبکاران را داشته و در صورتی که این موجودی کافی نباشد، شرکا باید این مسئولیت را بر عهده بگیرند.

مشاوره رایگان ثبت شرکت را چگونه دریافت کنیم؟

به دلیل تعاریف پیچیده و دشوار در معرفی انواع شرکتها در ایران، ممکن است بسیاری از افراد نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره بیشتر داشته باشند تا بصورت اصولی و دقیق، به ثبت و تاسیس شرکت خود بپردازند. شما جهت دریافت مشاوره رایگان ثبت شرکت، می توانید از طریق این لینک در سامانه آگاه ثبت به سامانه مقصد مراجعه نمایید و درخواست خود را پیگیری نمایید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.