کد خبر : 24197 / /
/

 

شما برای دوام و بقا در بازار کار امروزی به انواع مهارت‌ها احتیاج دارید. در میان مهارت‌های مورد نیاز شما، مهارت‌های فنی جایگاه ویژه‌ای دارد. شما بدون داشتن این مهارت‌ها نمی‌توانید شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و در مسیر شغلی درست قرار بگیرید. از طرفی قطار سریع‌السیر تکنولوژی به سرعت در حال حرکت بوده و مهارت‌های فنی باید در فواصل زمانی مشخص به‌روز شوند.

بهترین راه برای قرار گرفتن در مسیر شغلی مناسب، شرکت در کلاس‌های معتبر است. در صورت تماس با آموزشگاه سروش جاوید می توانید لیست کلاس‌های فنی این مرکز را دریافت کرده و مهارت مورد نیاز خود را بیابید.

مهارت فنی چیست؟

مهارت‌های فنی یا به زبان دیگر مهارت‌های سخت، توانایی‌هایی هستند که با کسب تخصص در انجام وظایف فیزیکی یا دیجیتالی به دست می‌آید. مهارت‌های فنی اولین و مهم‌ترین قدم در فرآیند استخدام هستند. شما با فراگیری این مهارت‌ها می‌توانید در هر زمینه شغلی که تمایل داشته باشید، شروع به کار نمایید.

البته مهارت‌های زیادی مانند مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های نرم، مهارت‌های بازاریابی و... جزو مهارت‌های مورد نیاز شما هستند. اما اگر مهارت فنی وجود نداشته باشد، جایی برای عرضه اندام مهارت‌های دیگر باقی نمی‌ماند. به طور معمول افرادی که در زمینه ‌های ریاضیات، علوم کامپیوتری، مکانیک و فناوری اطلاعات کار می‌کنند، از مهارت‌های سخت بیشتر و متنوع‌تری استفاده می‌کنند. همچنین، ادارات، کارخانه‌ها و شرکت‌ها نیز به دنبال افرادی با دانش و مهارت‌های فنی ویژه‌ای هستند.

در هر رشته و زمینه‌ای، مهارت‌های فنی خاص و متنوعی وجود دارد. برخی از متداول‌ترین مهارت‌های سخت که مطمئنا بارها نام آن را شنیده‌اید، به شرح زیر هستند:

 • زبان‌های برنامه نویسی مانند سی شارپ
 • مهارت کار کردن با سیستم عامل‌های مختلف مانند لینوکس
 • تخصص‌های نرم افزاری مختلف
 • مدیریت پروژه
 • تحلیل داده
 • نگارش‌های فنی

چرا مهارت‌های فنی اهمیت دارند؟

تمامی مشاغل و صنایع به ابزار، برنامه‌ها و مهارت‌های فنی افراد وابسته هستند. در واقع بدون مهارت‌های فنی اپراتورهای تخصصی در صنایع، هیچ پیشرفت شگرفی در کشور رخ نخواهد داد. اگر شما دارای تخصص ویژه‌ای در شغل خود باشید، متقاضی‌های بیشتر و قوی‌تری برا استخدام‌تان وجود خواهید داشت.

زمانیکه کارفرمایان آگهی‌های استخدامی را منتشر می‌کنند، معمولا به لیستی از مهارت‌های فنی مورد نیاز نیز اشاره می‌نمایند. اولویت اول این افراد، مهارت‌های فنی و سخت متقاضیان است. در واقع پیش نیاز اصلی برای استخدام، همین مهارت‌های فنی هستند. اگر می‌خواهید کارفرمایان به دنبال شما باشند و نه شما به دنبال کار، مهارت های فنی خود را تقویت کنید.

5

انواع مهارت‌های شغلی فنی

مهارت‌های فنی به صورت معمول در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها آموزش داده شده و یا به صورت تجربی فرا گرفته می‌شود. رایج‌ترین و پرکاربردترین مهارت‌های سخت عبارت اند از:

 • مهارت‌های دانش کامپیوتر

متخصصان مشغول در رشته کامیپوتر بیشترین تنوع را در مهارت‌های فنی دارند. از طرفی یادگیری این مهارت‌ها، فرصت‌های شغلی زیادی را برای این افراد مهیا می‌کند. به یاد داشته باشید که، پررنگ‌ترین آیتم در رشته‌های کامپیوتری، فراگیری مهارت‌های سخت این رشته است. به طور مثال، یادگیری زبان‌های برنامه نویسی مانند C#، Java، HTML و... جزو پردرآمدترین و بهترین مهارت فنی رشته‌های کامپیوتر هستند.

 • مهارت‌های آموزشی

در جامعه امروزی همه افراد به دنبال یادگیری مداوم هستند. به همین دلیل، مهارت‌های آموزشی جزو مهم‌ترین مهارت‌های فنی محسوب می‌شوند. اگر شما توانایی ویژه‌ای در امر آموزش دارید، به راحتی می‌توانید فرصت‌های شغلی خوبی را کسب کنید.

 • مهارت‌های مدیریت مالی

توانایی برنامه‌ریزی اقتصادی، مهارتی است که امروزه اغلب افراد به آن احتیاج دارند. افرادی که دارای این مهارت هستند، دائما فرصت‌های شغلی متعددی را دریافت می‌کنند. کارگزاری سرمایه، برنامه‌ریزان مالی، حسابداران و حسابرسان و... دارای مهارت فنی مدیریت مالی هستند.

 • مهارت‌های مدیریت اطلاعات

حجم اطلاعات تولید شده در جامعه امروزی فوق‌العاده زیاد است. در نتیجه شرکت‌ها، ادرات و صنایع به افرادی احتیاج دارند که در زمینه مدیریت اطلاعات متخصص باشند. شما می‌توانید با فراگیری علوم مربوط به تحلیلگری سیستم، تکنولوژیست‌های اطلاعات، مدیریت بانکی و... به درآمد بالا و فرصت شغلی مناسبی برسید.

 • مهارت‌های مدیریت تجارت و بازرگانی

مهارت‌های مدیریتی، بالاترین حد مهارت‌ هستند. تمامی جوامع به مدیرانی لایق و کارآمد احتیاج دارند که صنایع را در مسیر درست قرار دهند. از این رو مهارت‌های مدیریتی جایگاه ویژه‌ و متقاضی بیشتری در فرآیند استخدام دارند. توانایی‌هایی نظیر مدیریت افراد، سیستم‌های منابع و سرمایه‌های مالی، شناخت خریداران و... جزو مهارت‌هایی هستند که یک مدیر تمام عیار باید داشته باشد.

 • مهارت‌های فنی و حرفه‌ای

مهارت‌های فنی و حرفه‌ای، مهم‌ترین مهارت سخت محسوب می‌شوند. بازار کار روزبه‌روز بیشتر به مهارت‌های فنی احتیاج پیدا می‌کند. از این‌رو شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های برگزار شده در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، مهارت‌ها و تخصص‌های مورد نیاز خود را آموخته و مدرک معتبر دریافت نمایید. مهارت‌های مکانیکی، مهارت‌های الکتریکی، مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های حمل‌ونقل، مهارت‌های آزمایشگاهی و... جزو آیتم‌های آموزش داده شده در این مراکز هستند.

چگونه مهارت‌های فنی خود را بهبود دهیم؟

اگر به دنبال یادگیری یا بهبود مهارت‌های سخت خود هستید، موارد زیر را از یاد نبرید:

 1. در دوره‌های معتبر ثبت نام کنید.
 2. برنامه آموزشی دقیق داشته باشید.
 3. از افراد حرفه‌ای برای آموزش کمک بگیرید.
 4. مهارت‌های فراگرفته را در بازار کار واقعی امتحان کنید.

6

مهارت‌های فنی ما چقدر اعتبار دارند؟

بگذارید با مطرح کردن این سوال مهم، مطالب یاد شده را جمع‌بندی کنیم. واقعیت امر این است که دنیای امروز با سرعتی فوق‌العاده در حال پیشرفت است. مهارت‌ها و علوم چند سال پیش دیگر جایگاهی در بازار کار امروزی ندارند. درست است که یادگیری مهارت‌های فنی می‌تواند آینده شغلی شما را دگرگون کرده و مسیر شغلی درستی را برای شما رقم بزند. اما این مهارت‌ها نیز به آپدیت نیاز دارند. بنابراین با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و تغییرات پیش آمده در مشاغل، شما باید همواره در حال یادگیری مهارت‌ها و آموزش‌های جدید باشید.

ارائه خدمات آموزشگاه سروش جاوید

خلاصه کلام اینکه، شما برای دوام آوردن در بازار کار امروزی به مهارت‌های فنی نیاز دارید. شرط بقا و حرکت در مسیر شغلی درست، همین مهارت‌ها هستند. شما باید بتوانید در قدم اول مهارت مورد نیاز خود را یافته و سپس به طور مرتب آن را بروزرسانی نمایید. یک راه مطمئن برای فراگرفتن این مهارت‌ها، لمس لینک soroushejavid.com است. متخصصان مرکز سروش جاوید شما را در راه فراگیری مهارت‌های فنی یاری می‌رسانند.

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.