کد خبر : 24194 / /
/

 

گاتر یا آبرو، کانال‌های پیش ساخته آب هستند که برای جمع آوری و هدایت آب‌های حاصل از انواع بارش در سقف‌های شیروانی به کار گرفته می‌شوند.

گاتر‌ها انواع گوناگونی را شامل می‌شوند که هر کدام مخصوص مکان‌های مجزا به کاربری‌های متفاوت هستند، لذا جهت آشنایی و آگاهی بیشتر در رابطه با آبرو، در ادامه این مطلب به انواع گاتر اشاره می‌کنیم و به معرفی آبرو جعبه‌ای و آبرو فیتیله‌ای می‌پردازیم.

 

معرفی انواع آبرو

همانطور که پیش از این ذکر کردیم، گاترها یا به بیانی آبروها انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد مجزایی را ارائه می‌دهند، اما در واقع عملکرد و هدف هر آبرو با آبرو دیگری یکسان است.

عموما آبروها در مسیر هدایت آب‌های مضاعف قدم برمی‌دارند و در سقف‌ها و همچنین سطوح زمینی به کار برده می‌شوند. در همین راستا، در ادامه انواع گاتر، چه برای سقف شیروانی و چه سطوح زمینی عنوان می‌شوند.

انواع آبرو برای سقف شیروانی

آبرو جعبه‌ای

آبرو فیتیله‌ای

آبرو لندنی

آبرو مخفی

آبرو گالوانیزه

انواع گاتر از نظر جنس و مکان نصب

گاتر رمپ (Ramp gutter)

گاتر فلزی (Metal gutter)

گاتر پارکینگ (Parking gutter)

گاتر استخری (Pool gutter)

گاتر سرویس بهداشتی (Toilet gutter)

گاتر صنعتی (Industrial gutter)

 

معرفی آبرو جعبه‌ای

پس از شرح انواع ورق آبرو می‌خواهیم در رابطه با آبرو جعبه‌ای که یکی از شناخته‌شده‌ترین نوع آبرو است، صحبت کنیم. این وسیله همانطور که انتظار می‌رود برای  آب‌ بندی سقف شیروانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته‌ای که سبب تمایز آبرو جعبه‌ای نسبت به سایر آبروها می‌شود، شکل ظاهری و نمای بیرونی آن است. آبرو جعبه‌ای شکل مستطیلی دارد، در حالی که مانند مستطیل گوشه‌های تیزی ندارد و حالت U مانندی را به وجود آورده است.

7

کاربرد آبرو جعبه‌ای در ساختمان‌های تجاری، مسکونی، صنعتی، آموزشی و فرهنگی است، به بیانی دیگر کاربری ساختمان هیچ تداخلی در استفاده از آبرو جعبه‌ای ایجاد نمی‌کند. از جمله مراکزی که می‌توان این نوع از آبرو را در سقف شیروانی آن‌ها به کار برد، می‌توان به پارکینگ‌ها، مراکز درمانی و خدماتی، گلخانه‌ها، مرغداری، مراکز صنعتی، کارخانجات، سوله، باشگاه و تولیدی‌ها اشاره کرد.

لازم به ذکر است که آبرو جعبه‌ای به نسبت دیگر آبروها ضخامت بیشتری دارد، البته این ضخامت به ویژه درباره آبرو لندنی صدق می‌کند و به همین علت آبرو جعبه‌ای طول عمر و پایداری بیشتر و بهتری نیز دارد.

در حالت کلی، آبرو جعبه‌ای در زیباسازی نمای سقف‌های شیروانی بسیار کاربرد دارد و به طور معمول به عنوان قطعات پیش‌ ساخته ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس این نوع از گاتر یا آبرو، با در نظر گرفتن کاربرد آن در ساندویچ پانل‌های سقفی، از ورق گالوانیزه است تا در مدت زمان طولانی‌تری دچار فرسایش و گسستگی شود.

ضخامت آبرو جعبه‌ای حدود 1 میلی متر با طول 2.5 متر است که برای آن سه سایز 10، 12 و 15 در نظر گرفته می‌شود. البته ضخامت آبرو جعبه‌ای از 0.8 تا 5 میلی متر قابل تغییر است.

در حین نصب آبرو جعبه‌ای از لوله‌های قیف مانندی جهت هدایت صحیح آب استفاده می‌شود. آبرو جعبه‌ای دو نوع ناودان بزرگ و ناودان کوچک دارد. در واقع، آبرو جعبه‌ای درست مانند دیگر آبروها به شکل جوی آب فعالیت دارد و آب جمع شده در قسمت‌های مختلف سقف ساختمان‌ها را به مسیر درست راهنمایی می‌کند و از نفوذ این آب‌ها به داخل سالن ساختمان جلوگیری به عمل می‌آورد.

 

معرفی آبرو فیتیله‌ای

پیش از نقد و معرفی آبرو فیتیله‌ای، جالب است ذکر کنیم که این نوع از آبرو تاریخچه اولیه و منشأ تولید نخستین آبرو را در شناسنامه خود ثبت کرده است، به طوری که آبرو فیتیله‌ای قدیمی‌ترین آبروی تعریف شده در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شود که جهت جلوگیری از تجمع آب، ساخته شده است.

8

بیشتر مهندسان سازه و ساختمان و همچنین نصابان صنعت سقف و ساختمان بر این باور هستند که آبرو فیتیله‌ای نوعی آبرو لندنی به شمار می‌آید. البته این ادعا تا حد زیادی اثبات شده است و آبرو لندنی به نوعی جنس تکامل یافته و تکمیلی آبرو فیتیله‌ای شناخته می‌شود. به صورتی که آبرو لندنی با الهام گرفتن از آبرو فیتیله‌ای و با در نظر گرفتن نیاز ساختمان‌ها در نوع پیشرفته‌تر آبرو فیتیله‌ای، به مرحله ساخت و تولید رسیده است. بنابراین با توضیح و معرفی آبرو فیتیله‌ای، ممکن است به مشخصات آبرو لندنی هم در راستای تکمیل فرآیند تعریف از آبرو فیتیله‌ای، اشاره شود.

ضخامت آبرو فیتیله‌ای تقریبا کم است و حداکثر مقدار ضخامت این نوع از آبرو در حدود 0.5 میلی متر تعریف می‌شود.

آبرو فیتیله‌ای در رده آبروهای گالوانیزه قرار ندارد و به طور کلی کم‌تر از آبرو جعبه‌ای مورد استفاده نصابان سقف شیروانی قرار می‌گیرد. از آنجایی در جریان هدایت آب، ضخامت و استحکام جعبه هدایت کننده اهمیت بالایی دارند، می‌توان گفت علت مصرف کم این آبرو، ضخامت آن است. البته با این حال آبرو فیتیله‌ای به علت ساختار نسبتا ظریف‌تری که دارد، قیمت مقرون به صرفه و همچنین امکان نصب آسانی را ارائه می‌دهد که جزء گزینه‌های مطلوب نصاب سقف شیروانی به حساب می‌آید.

خوب است بدانید که آبرو فیتیله‌ای با نام‌های متفاوتی چون آبرو لندنی، آبرو گرد، آبرو سوئدی و آبرو مخفی نیز شناخته می‌شود.

شایان ذکر است که شکل ظاهری آبرو فیتیله‌ای به صورت دایره‌ای است و گرد مانند می‌باشد. با توجه به فرم ساختاری زیبا و ظریف آبرو فیتیله‌ای، بیشتر در اجرای سقف شیروانی منازل کاربرد دارد و برای خانه‌ها و ساختمان‌های مسکونی به کار برده می‌شود.

تعاریف ارائه داده شده، تنها در رابطه با دو نوع سرشناس آبرو یعنی آبرو جعبه‌ای و آبرو فیتیله‌ای بودند. در صورتی که معمولا نصابان سعی می‌کنند نوع آبرو را با در نظر گرفتن کاربری سازه، مقدار بودجه، نظر مهندس ساختمان و همچنین سفارش اولیه، انتخاب کنند.

 

گروه صنعتی تهران بام

اجرای انواع سقف شیروانی به همراه تامین کامل مصالح سقف شیروانی یکی از خدمات گروه صنعتی تهران بام است. این مجموعه توانمند در عرصه صنعت و سازه فعالیت گسترده‌ای دارد. همچنین با توجه به سابقه و تجربه کاری مجموعه تهران بام می‌توانیم در راستای اجرای سقف شیروانی و عرضه انواع گاتر یا آبرو اعم از آبرو جعبه‌ای و آبرو فیتیله‌ای، این مجموعه صنعتی را پیشنهاد کنیم. تهران بام در مسیر اجرا و نصب هر کدام از خدماتی که ارائه می‌دهد، 5 سال ضمانت دارد و همچنین تضمین می‌دهد که قیمت مقرون به صرفه‌ای را در ازای سطح کیفیت بالا به مشتریان خود عرضه کند.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.