کد خبر : 22462 / /
/

یارانه معیشتی | واریز یارانه معیشتی

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه اعلام کرد است که تا پایان هفته به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مشمول جدید که حائز شرایط شناخته شدند، یارانه و معوقات آن پرداخت می شود.

به نقل از جماران، یارانه معیشتی تیر ماه ۱۴۰۱ به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه اعلام کرد است که تا پایان هفته به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مشمول جدید که حائز شرایط شناخته شدند، یارانه و معوقات آن پرداخت می شود.

در روزهای گذشته خبری منتشر شد، مبنی براینکه از مجموع ۲٫۵ میلیون تقضای بررسی شده برای دریافت یارانه جدید، درخواست ۲٫۳ میلیون شهروند مورد موافقت قرار گرفت و حدود ۳۰۰ هزار نفر به عنوان دهک دهم از شمول دریافت یارانه معیشتی محروم شدند.

مطابق روال دو ماه گذشته، برای روز دوشنبه بیستم تیرماه یارانه معیشتی به حساب شهروندان واریز می‌شود و این یعنی به احتمال خیلی  زیاد سرنوشت معترضان و جاماندگان یارانه معیشتی برای دریافت یارانه تیر و ماه‌های معوقه این هفته مشخص خواهد شد.

یارانه معیشتی

یارانه معیشتی 

هفته گذشته سازمان هدفمندی یارانه‌ها از انتشار اخبار جدیدی در خصوص شهروندان معترض و جامانده خبر داده بود و قرار بود این اتفاق تا پیش از موعد واریز یارانه جدید بیفتد.

این سازمان همچنان از شهروندانی که در یکی از دو گروه یادشده قرار دارند، می‌خواهد تا انتشار اطلاعیه جدید و مشخص شدن نتیجه درخواست‌شان صبر کنند. از زمان اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، دولت اعلام کرد که حق اعتراض جاماندگان و معترضان محفوظ است و در صورت وارد بود این اعتراض به همه آنها از اردیبهشت ماه یارانه پرداخت می‌کند.

در برنامه اصلاح ارز ترجیحی، دولت برای شهروندانی که در دهک درآمدی اول تا نهم قرار دارند، برای خرید اقلام ضروری یارانه معیشتی مقرر کرد. این یارانه تا اطلاع ثانونی به صورت نقدی پرداخت می‌شود، سه دهک اول ماهانه ۴۰۰ هزار تومان و شش دهک بعدی ماهانه ۳۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

شهروندان دهک دهم این یارانه‌ را دریافت نمی‌کنند اما می‌توانند مانند سایر شهروندان از یارانه دارو، بنزین و نان استفاده کنند.

یارانه معیشتی

یارانه معیشتی 

یارانه معیشتی

تکلیف یارانه بگیران معیشتی کی مشخص می‌شود؟

در روزهای گذشته نقل قولی از سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها منتشر شد، مبنی براینکه از مجموع ۲٫۵ میلیون تقضای بررسی شده برای دریافت یارانه جدید، درخواست ۲٫۳ میلیون شهروند مورد موافقت قرار گرفت و حدود ۳۰۰ هزار نفر به عنوان دهک دهم از شمول دریافت یارانه محروم شدند.

به نظر می‌رسد این آمار به بررسی درخواست جاماندگان و نه معترضان یارانه جدید اختصاص دارد. پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که تاکنون بررسی درخواست اعتراض جاماندگان یارانه معیشتی مشخص شده‌است و به احتمال زیاد بخشی از اطلاعیه پیشروی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به وضعیت این شهروندان اختصاص خواهد داشت.

جاماندگان یارانه، کسانی هستند که از بدو پرداخت یارانه نقدی در دولت دهم هیچ یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند. نام نویسی از این شهروندان برعهده سازمان هدفمندی یارانه‌ها بود و در ادامه وزارت رفاه از طریق آزمون وسع، صحت درخواست آنها را بررسی کرد.

در خصوص معترضان یارانه، مسئولیت نام نویسی و بررسی تقاضاها از ابتدا با وزارت رفاه بود. این گروه شامل شهروندانی می‌شوند که یارانه بگیر بودند اما یارانه آنها در نتیجه به روز شدن اطلاعات وزارت رفاه از دهک‌های درآمدی، قطع شد.

بنابراعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها ممکن است برای این هفته وضعیت درخواست این گروه از شهروندان نیز مشخص شود.

درحال حاضر آنچه مسلم است این است که به احتمال بیشتر، وضعیت درخواست جاماندگان یارانه معیشتی مشخص شده است.

یارانه معیشتی 

درهر صورت تنها سه روز تا موعد واریز مرحله ۱۳۷ یارانه معیشتی (یارانه تیرماه) باقی نمانده است. حسب رویه معمول برای این واریزی سازمان هدفمندی یارانه‌ها اطلاعیه‌ای جدیدی صادر خواهد کرد و به احتمال زیاد در این اطلاعیه وضعیت معترضان و جاماندگان مشخص و راه‌های ثبت و پیگیری درخواست معترضان احتمالی اعلام خواهد شد.

یارانه معیشتی

مشکلات اجرای طرح پرداخت یارانه معیشتی

به نظر می رسد مجریان طرح آمادگی لازم را برای اجرای طرح نداشتند . زیرا ضمن اینکه سامانه هوشمند توزیع نظام پرداخت یارانه  با کالا برگ الکترونیکی و نیز جامعه هدف یارانه بگیر به درستی شناسایی نشده بود . اطلاعات جامعه هدف براساس اطلاعات موجود درابتدای پرداخت یارانه ها مربوط به سال 89 که تقریباً کل جمعیت کشور را شامل می شد یا اطلاعات مربوط به پرداخت یارانه بنزین به 60 میلیون نفر به جامعه هدف بود ، لذاهرگز ازیک مدل ثابت و حقیقی که اطلاعات اغنایی و قابل اتکاء برای اجرا پرداخت یارانه و یا یارانه بگیران باشد ، هرگز فراهم نشد . گفته می شود بیش از 90 درصد جمعیت کشور مشمول دریافت یارانه نقدی شده اند . فقط دهک دهم جامعه است مشمول دریافت یارانه نشدند . دراین میان چه بسا بسیاری ازکارمندان ، معلمان ، بازنشستگان و کارگران  مشمول دریافت یارانه نگردیدند و باعث اعتراضات گروه وسیعی از جامعه شد . 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.