کد خبر : 20801 / /
/

 

«قرار وثیقه» قراری است که به ‌موجب آن متهم متعهد می‌شود که هرگاه به مرجع قضایی احضار شد، در این مرجع حضور به‌هم رساند و برای تضمین انجام این تعهد، وثیقه‌‌ای به مبلغ معین به مرجع قضایی می‌‌سپارد و اگر متهم در موعد مقرر در این مرجع حاضر نشود، این وثیقه ضبط خواهد شد.

انجام این تحقیقات وظیفه‌ یک مقام قضایی و عموما بازپرس یا دادیار است. معمولا در طول انجام تحقیقات مقدماتی بازپرس یا دادیار باید تصمیماتی اتخاذ کنند که پرونده را برای اظهارنظر در مورد دلایل اتهام و قابلیت محاکمه‌ متهم آماده می‌کنند. این تصمیمات در اصطلاح حقوقی «قرار» نامیده می‌شوند. یکی از قرارهای بسیار مهم و رایجی که در جریان تحقیقات مقدماتی برای برخی متهمان به جرم صادر می‌شود، «قرار وثیقه» است.

اگر می‌خواهید با مفهوم وثیقه بیشتر آشنا شوید و ببینید در چه شرایطی صادر می‌شود، می‌توانید به تودیع وثیقه مراجعه کنید و مقاله مربوط به آن را بخوانید.

بازپرس در مورد قبول وثیـقه، قـرار صادر می‌نماید و پس از امضای وثیقه‌گذار، خود نیز آن را امضاء می‌کند. در صورت عدم پذیرش وثیقه، بازپرس مراتب را با ذکر علت در پرونده منعکس میکند و منجر به بازداشت متهم می‌شود.

باید توجه داشت که معرفی نوع وثیقه از اختیارات متهم است و مقام قضایی مجاز نیست نوع وثیقه را محدود به مصداق خاصی مانند وجه نقد نماید. تعیین میزان مبلغ قرار وثیقه بر عهده‌ی مرجع قضایی صادرکننده قـرار وثیقه است. این مبلغ براساس نوع جرم ارتکابی و شدت و ضعف مجازات آن و نیز میزان خسارت و شرایط موجود و وضعیت طرفین پرونده تعیین می‌گردد. پس از صدور قرار وثیقه، متهم باید معادل مبلغ مزبور وجه نقد یا ضمانت ‌نامه بانکی یا مال منقول یا غیرمنقول معرفی نماید تا آزاد شود.

اگر شما کسی دارید که در زندان است و می‌خواهید درباره درخواست وثیقه و چگونگی قبول وثیقه اطلاعات بیشتری کسب کنید می‌توانید بر روی درخواست وثیقه برای زندانی کلیک کنید.

حالت اولی که می توان برای پرداخت وثیقه متصور شد مربوط به زمانی است که متهم خودش برای آزادی خودش وثیقه گذاشته باشد و  پرداخت وثیقه از طرف خود متهم صورت می‌گیرد. در این حالت در صورتی که متهم در زمان مقرر در مرجع قضایی حاضر نشود وثیقه به دستور مقام قضایی مثلا بازپرس یا دادستان، ضبط خواهد شد. در صورتی که متهم برای عدم حضور خود دلیل موجهی داشته باشد، باید آن را اعلام کند، اگر این دلیل مورد قبول واقع شود ضبط وثیقه صورت نخواهد گرفت.

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره پرداخت وثیقه از طرف شخص ثالث یا خود متهم بدانید می‌توانید به ehghagh.com مراجعه کنید.

 

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.