کد خبر : 20731 / /
/

 

آیا می دانید محتویات حکم ورشکستگی تاجر ، مشتمل بر چه مواردی می باشد؟

مقوله ورشکستگی یک تاجر ، اعم از تاجر حقیقی و تاجر حقوقی ؛ تا زمانی که در قالب حکم دادگاه در نیامده باشد، اعتبار و اثر حقوقی ندارد و تمامی آثار ورشکستگی ، از هر قبیل که باشد من جلمه محجوریت تاجر ، ایجاد مزایا و نیز معایب ورشکستگی ، تعیین مسئولین امر تصفیه اعم از مدیر تصفیه و عضو ناظر و شروع اقدامات اداره تصفیه امور ورشکستگی و ابطال معاملات تاجر و غیره همگی منوط به آن است که  حکم ورشکستگی صادر شود .

مراجع قضایی پس از تشکیل جلسه رسیدگی به دعوی ورشکستگی و انجام کلیه تحقیقات و ارجاع امر به کارشناس و اخذ استعلام از کلیه مراجعی که لازم باشد و نیز پس از استماع اظهارات خواهان وخوانده ، نهایتا در خصوص اصل وجود ورشکستگی اتخاذ تصمیم خواهد نمود .

این حکم دارای محتویات مختلفی می باشد که دانستن آن برای تاجر و نیز برای طلبکاران وی حائز اهمیت است .

در واقع لازم است که خواهان دعوی ورشکستگی ، قبل از طرح دعوی باید بداند که نهایتا به موجب پرونده ورشکستگی ، به چه مواردی دست پیدا خواهد کرد . در این مقاله به محتویات حکم ورشکستگی اشاره می کنیم .

 

  1. تعیین تکلیف نسبت به اصل مقوله ورشکستگی و توقف

وکیل متخصص ورشکستگی در این زمینه می گوید : غرض از طرح دادخواست ورشکستگی ، آن است که دادگاه نهایتا پس از انجام تحقیقات لازم ، نسبت به اصل ورشکسته بودن یا نبودن  شخص تاجر تعیین تکلیف نماید.

دادگاه نیز پس از بررسی کلیه مدارک و ادله اثبات دعوی ، علی الخصوص ارجاع امر به کارشناسان رسمی دادگستری در زمینه امور حسابداری و حسابرسی و نیز احیانا استعلام از مراجع گوناگون من جمله بانکها ، اداره امور مالیاتی ، گمرک ، اداره ثبت اسناد و املاک و غیره ، در خصوص توقف و ورشکستگی تاجر نفیا یا اثباتا تعیین تکلیف خواهد کرد .

  1. زمان اجرای رای ورشکستگی

می دانیم که حکم دادگاه تا زمانی که به قطعیت نرسیده باشد ، قابلیت اجرا ندارد.

به عبارت دیگر پس از آنکه دادگاه بدوی نسبت به دادخواست مطروحه اتخاذ تصمیم نمود، در اکثر موارد ، رای دادگاه قابل اعتراض و تجدیدنظرخواهی خواهد بود و شخصی که نسبت به این رای اعتراض داشته باشد ، حق خواهد داشت که ظرف 20 روز به آن اعتراض نماید .

در صورت وصول اعتراض و در صورتی که دادخواست تجدیدنظر خواهی از شرایط قانونی برخوردار باشد ، دادگاه بدوی پرونده را به دادگاه تجدیدنظر ارسال خواهد کرد تا در آن مرجع مجددا مورد بررسی و قضاوت قرار گیرد.

اما در بعضی موارد ، حکم دادگاه بدوی ، قبل از آنکه به قطعیت برسد نیز قابلیت اجرا خواهد داشت .

از جمله این موارد ، حکم ورشکستگی است. چرا که  حکم ورشکستگی به محض آنکه از سوی دادگاه بدوی صادر شد ، آثار حقوقی متعددی را در پی خواهد داشت و مسئولین امر تصفیه ، سریعا اقدامات قانونی را انجام خواهند داد .

 

  1. تعیین تاریخ توقف 

یکی از حساس ترین قسمت های حکم ورشکستگی ، تعیین تاریخ توقف می باشد .

دادگاه پس از آنکه نسبت به اصل ورشکسته بودن شخص تاجر اقناع پیدا نمود

و اطمینان حاصل کرد که شخص تاجر ، در عملیات تجاری خود دچار توقف شده است ، می بایست زمان دقیق و تاریخ توقف تاجر را نیز تعیین نماید .

این تاریخ منشا آثار مهم حقوقی خواهد بود چرا که محجوریت شخص تاجر و ممنوعیت وی از دخل و تصرف در اموال و ادای دیون و خرید و فروش و سایر مراودات مالی و بسته شدن سایر پرونده های قضایی و ثبتی و غیره از زمان توقف وی آغازخواهد شد.

بنابراین اگر تاجردر این فاصله و پس از تاریخ توقف ، هر یک از اقدامات فوق را انجام داده باشد ، به اقتضای مراتب قابل ابطال و یا فسخ خواهد بود و مسئولین امر تصفیه ، اعم از مدیر تصفیه و یا اداره تصفیه امور ورشکستگی ، در صورت وجود سایر شرایط ، نسبت به طرح دعوی جهت ابطال یا فسخ این معاملات طرح دعوی خواهند نمود و بسیاری از اموالی که توسط تاجر در تاریخی پس از تاریخ توقف مورد معاملا واقع شده باشد ، قابلیت آن را خواهد داشت که به دارایی تاجر بازگردد تا طبق ضوابط مندرج در قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی و با توجه به اصل تساوی طلبکاران بین آنها تقسیم گردد .

برای کسب اطلاعات حقوقی بیشتر،  در ارتباط با کلیه مسائل مربوط به ورشکستگی و نیز شناخت سایر محتویات حکم ورشکستگی ، از طریق سایت تخصصی وکیل ورشکستگی به نشانی https://varshekastegi.com  با بنده علیرضا نوری همراه باشید

5

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.