کد خبر : 20166 / /
/

باتری خودرو دومین عضو سیستم الکتریکی خودرو است. در سیستم برق خودرو پس از تولید برق توسط ژنراتور برق ( دینام خودرو ) تولید می شود. این الکتریسیته توسط باتری خودرو و یا به همان صورت ذخیره انرژی خودرو ذخیره می شود. اگر بخواهیم تاریخچه باتری ها و ذخیره انرژی الکتریکی را بررسی کنیم. باید گفت که کوزه ها از زمان تمدن سومری در مصر پیدا شده است. بر این اساس، باتری ها به تمدن بشر باستان باز می گردند. عملکرد باتری خودرو تامین برق مورد نیاز استارت و تامین برق مورد نیاز خودرو در مواقعی که خودرو بیش از مقدار تولید شده توسط دینام نیاز دارد، می باشد.

دو نوع رایج باتری خودرو عبارتند از: باتری های کم تعمیر یا LM و باتری های تعمیر و نگهداری رایگان یا آب بندی شده.

باتری های کم تعمیر (LM) دارای صفحه سرب آنتیموان/کلسیم (آلیاژی دوگانه یا هیبریدی) هستند. از طرف دیگر باتری های بدون مراقبت دارای صفحه سرب-کلسیم/کلسیم (MF) هستند.

باتری‌های سهل‌انگیز (MF) به مراقبت کمتری نیاز دارند، عمر طولانی‌تری دارند، سریع‌تر شارژ می‌شوند، مقاومت بیشتری در برابر شارژ بیش از حد دارند، خوردگی ترمینال را کاهش می‌دهند و ماندگاری بیشتری دارند. ) طولانی تر هستند، اما در برابر نقص های ناشی از تخلیه عمیق به دلیل افزایش از دست دادن مواد فعال در صفحات، سریعتر از کار می افتند.

در هوای گرم، خرید یک باتری بدون آب بندی در لوازم یدکی جک J5 دیجی کار شاپ توصیه می شود. زیرا در باطری مهر و موم شده در صورت نیاز به آب نمی توان آب اضافه کرد و غلظت مخصوص آن را نمی توان با هیدرومتر اندازه گیری کرد.

برخی از سازندگان نوع سوم باتری به نام دوتایی را ساخته اند که از یک باتری استاندارد با سلول های پشتیبان تشکیل شده است که می تواند در مواقع اضطراری روشن شود. توصیه می شود دو عدد باتری را با همان قیمت خریداری کنید و سپس آنها را جدا کنید. در آینده باید از باتری‌های گران‌تر با دریچه‌های تنظیم‌شده (سلول‌های ژل و جاذب فایبرگلاس) استفاده شود. به این دلیل که خودروسازان می خواهند مدت زمان گارانتی خود را تمدید کنند و همچنین باتری های زیر کاپوت را (به دلیل محافظت در برابر حرارت بالا) به مکان دیگری منتقل کنند.

برخی از سازندگان برای کاهش اثرات ارتعاشات طبیعی، باتری های با مقاومت بالا و با لرزش بالا یا باتری های RV طراحی کرده اند. اما برای لرزش های بیش از حد بهتر است از باتری های تجاری و مخصوص استفاده کنید.

باتری‌های خودرو به‌طور ویژه برای تولید جریان‌های اولیه بالا (معمولاً 5 تا 15 ثانیه) برای راه‌اندازی موتور طراحی شده‌اند. در حالی که باتری های چرخه عمیق یا باتری های دریایی برای تخلیه جریان کم طولانی مدت طراحی شده اند. باتری دوگانه دریایی یک باتری با ویژگی های بین باتری ماشین و باتری سیکل بالا است. با این حال، باتری خودرو بهترین استفاده را در خودروها دارد. برای وسایل نقلیه تفریحی، از باتری ماشین برای راه اندازی موتور و یک باتری چرخه بالا برای تولید برق برای لوازم جانبی استفاده می شود. باتری ها به دیود ایزوله متصل می شوند و هر دو به طور خودکار توسط سیستم شارژ RV هنگامی که موتور در حال کار است شارژ می شوند.

دلایل خرابی باتری خودرو:

 

باتری‌های خودرو به‌طور ویژه برای تولید جریان‌های اولیه بالا (معمولاً 5 تا 15 ثانیه) برای راه‌اندازی موتور طراحی شده‌اند. یک باتری با کیفیت خوب اگر به درستی نگهداری شود می تواند حدود 1.5 سال دوام بیاورد. هدف اصلی باتری راه اندازی، تثبیت انرژی و تامین توان کافی برای احتراق، روشنایی و سایر مصرف کنندگانی است که به انرژی بیشتر از ظرفیت سیستم شارژ نیاز دارند. مثلاً وقتی موتور کار نمی کند. سپس باتری خودرو زمانی که سیستم شارژ فعال نیست، انرژی الکتریکی را به سیستم تامین می کند. عمر باتری به از بین رفتن مواد فعال در صفحات آن به دلیل انقباض و انبساط این صفحات بستگی دارد که در طی فرآیند شارژ و دشارژ اتفاق می افتد.

تخلیه عمیق، گرما و ارتعاش فرآیند تخریب را تسریع می کند و در نهایت رسوبی تشکیل می شود که باعث اتصال کوتاه می شود. سولفاته شدن یکی دیگر از دلایل اصلی آسیب باتری است. زمانی که باتری ها دشارژ می شوند یا بیش از 6 ماه ذخیره می شوند. سولفات سرب صفحات را سفت و ضخیم می کند و قابلیت شارژ باتری کاهش یافته یا به طور کامل از بین می رود و مواد فعال صفحات دیگر توان تحمل جریان تخلیه را ندارند و باتری از کار می افتد. تحقیقات اخیر نشان داده است که در هوای گرم (بدترین محیط برای عمر باتری)، میانگین عمر یک باتری خودرو با کیفیت خوب به نصف کاهش می یابد. شروع آهسته، به خصوص در هوای سرد، نشانگر خوبی برای از کار افتادن باتری است و باید تست شود. تخلیه عمیق باتری ها معمولا در زمان های نامناسبی اتفاق می افتد، به عنوان مثال پس از استارت زدن خودرو با اتصال باتری به باتری (جهش استارت). متأسفانه، اکثر فروشندگان باتری نمی دانند چگونه باتری را به درستی آزمایش یا شارژ کنند.

راه های افزایش عمر باتری:

بررسی سطح الکترولیت، مقاومت سر باتری ها، تمیز کردن سطوح خورده شده قطب و سر باتری، بررسی تسمه دینام برای نگهداری پیشگیرانه باتری ضروری است. دفعات اقدامات پیشگیرانه به نوع باتری و شرایط آب و هوایی بستگی دارد، اما این نگهداری دوره ای باید حداقل یک بار قبل از رسیدن هوای سرد انجام شود و یک بار در گرما ماهیگیری شود. اگر سطح الکترولیت باتری های بدون آب بندی پایین است، باتری را با آب مقطر تا سطح مشخص شده توسط سازنده باتری (2 میلی متر بالاتر از سطح صفحات) پر کنید. مراقب باشید به خصوص در هوای گرم بیش از حد آن را پر نکنید. زیرا حرارت باعث سرریز اسید باتری و خراب شدن رنگ و همچنین اتصالات خودرو می شود.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.