کد خبر : 19642 / /
/

لیست کامل خطاهای پکیج بوتان

لیست کامل خطایها و خطایهای پکیج بوتان : پکیج یکی از انواع وسایل گرمایشی بوده که به علت مزایای بسیاری که دارد در سال های اخیر مورد استقبال بسیاری از افراد واقع شده است. پکیج ها را به جای موتورخانه ها که دارای دردسر زیادی برای راه اندازی بودند و نیاز به تجهیزات گران قیمتی داشتند استفاده می کنند. در این مقاله خطایها و خطایهای پکیج بوتان هم چنین مشکلات پکیج بوتان را بررسی می‌کنیم.

پکیج قابلیت گرم کردن ساختمان را از طریق شوفاژ و یا رادیاتور داشته و علاوه بر آن قادر به گرم کردن آب شیر مصرفی نیز می باشد. شرکت های مختلفی در دنیا به تولید انواع پکیج می پردازند که در میان شرکت های ایرانی بوتان یکی از برندهای معتبر در این زمینه می باشد.

امکانات و ویژگی هایی که پکیج بوتان دارد باعث شده است تا افراد این برند را جزء اولویت های خود در هنگام خرید قرار دهند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی سیستم های عیب یابی دستگاه های مختلف باعث شده است تا سیستم به طور اتوماتیک ایراداتی که در آن وجود دارد را شناسایی کرده و راحت تر بتوان نسبت به تعمیر آنها اقدام نمود.

البته هر دستگاه دارای خطایهای متفاوتی بوده و برندهای مختلف برنامه نویسی مختلفی برای تنظیمات این خطایها را نوشته اند که نیاز است تا تعمیرکاران پکیج از انواع این خطایها آگاهی داشته باشند. در این مقاله به  لیست کامل خطایها و خطایهای پکیج بوتان به همراه روش رفع آنها پرداخته شده است.

آشنایی با پکیج و قطعات به کار رفته در آن و خطاهای پکیج بوتان

پیش از آن که به خطایها و خطایهای پکیج بوتان اشاره شود لازم است تا مقدماتی در رابطه با این که پکیج چیست و شامل چه قطعاتی می باشد بیان شود تا در صورت مشاهده خطایهای مختلف با قطعه ای که دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر دارد آشنا باشید.پکیج وسیله ای است که آب گرم را در لوله ها به جریان انداخته و باعث گرم شدن ساختمان توسط شوفاژ یا رادیاتور می گردد. با باز کردن شیر آب سنسورهای فشار موجود در پکیج فعال شده و مشعل را گرم می نمایند و در نهایت آب گرم وارد لوله هامی ود.

پکیج ها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که این قطعات در کنار یکدیگر به عملکرد درست دستگاه منجر می گردند. برد الکترونیکی اصلی ترین قطعه موجود در پکیج بوده که تمام فرمان ها توسط برد به دیگر قطعات صادر می شود.

فلوسوئیچ یا کلید جریان، شیر سه طرفه، پمپ خطی یا سیرکولاسیون، شیر تخلیه آب مدار گرمایش، شیر اطمینان، NTC یا کلید حرارتی مدار گرمایش، ترموستات دود، شیر هواگیری اتوماتیک، مبدل حرارتی پکیج، سیستم ضد یخ زدگی، محدود کننده جریان آب مصرفی، سنسور فشار آب و … از اجزای مختلف پکیج می باشند که خرابی در هر یک از این قطعات می تواند باعث عدم کارکرد و یا کار نکردن پکیج گردد. در ادامه به خطایهای مختلفی که پکیج بوتان ممکن است با آن مواجه شود پرداخته شده است.

خطاهای پکیج بوتان و نحوه برطرف نمودن آنها(خطاهای پکیج بوتان)

خطایهای بسیاری ممکن است در پکیج بوتان ظاهر شود که برخی از این خطایها قابل برطرف شدن توسط خود شخص و برخی دیگر نیازمند حضور تعمیرکار متخصص می باشد. در هر صورت داشتن آگاهی از این خطایها کمک بسیاری در رفع این مشکلات به شما خواهد کرد.

2

خطای A01 و روشن نشدن مشعل پکیج

زمانی که به دلایل مختلفی مانند قطع شدن گاز، خراب بودن فندک و یا مشکل در شیر گاز مشعل پکیج بوتان روشن نشود خطای A01 در دستگاه ظاهر خواهد شد. در ابتدا نیاز است تا منبع گاز ورودی کنترل شده و در صورتی که گاز ورودی بسته باشد آن را باز نمود. در غیر این صورت نیاز است تا برای رفع این مشکلات به تعمیرکار پکیج مراجعه نموده تا به رفع این مشکل بپردازد.

وجود مشکل در کلید حرارتی با خطای A02

در مواقعی که پمپ حرارتی پکیج بوتان خراب شده باشد و یا این که مبدل ثانویه آن دچار رسوب شده باشد امکان خراب شدن کلید حرارتی وجود دارد و این خطای بر روی صفحه نمایش پکیج ظاهر می شود. همچنین ممکن است در اثر گرفتن صافی برگشت و وجود نقص و مشکلی در شیر موتور این خطای A02 بروز کند که نیاز به برطرف شدن توسط تعمیرکار خواهد داشت.

کم بودن فشار آب ورودی و خطای A04 در پکیج بوتان

در صورتی که پرشر سوئیچ آب دچار مشکل گردد امکان کم شدن فشار ورودی آب به پکیج وجود دارد و خطایی A04 در پکیج نمایش داده می شود. برای برطرف نمودن این خطای نیاز است تا در ابتدا فشار سنج دستگاه بررسی گردد و فشار پکیج را بر روی 2 تنظیم نمود.

خطای A06

سنسور NTC آب مصرفی که سنسوری برای تشخیص دما در پکیج می باشد که ممکن است به دلایل مختلف دچار خرابی گردد که خرابی در این سنسور باعث بروز خطای A06 در پکیج بوتان می گردد. برای برطرف نمودن این خطای نیاز به مراجعه به تعمیرکار و تعویض این قطعه می باشد. در صورتی که سنسور NTC گرمایش یا رادیاتورها دچار مشکل شود خطای A07 نمایش داده می شود.

خطای A11 و وجود مشکل در حسگر دمای سیستم

یکی دیگر از خطاهای پکیج بوتان : در صورتی که فشار گاز در پکیج تنظیم نباشد و یا فاصله الکترود جرقه زن با محفظه اشتعال به درستی تنظیم نشده باشد و یا این که حسگر دمای سیستم دچار مشکل و خرابی شده باشد این خطای بروز پیدا می کند.

اولین کار در هنگام مواجهه با این خطای چک کردن گاز ورودی می باشد. پس از آن باید توجه نمود که فاصله ای که در میان جرقه زن و محفظه اشتعال وجود دارد از 3 میلی متر کمتر و از 5 میلی متر بیشتر نباشد.

تنظیم این فاصله به صورت دستی امکان پذیر می باشد. در صورتی که قادر به تنظیم این فاصله نمی باشید می توانید از یک تعمیرکار پکیج برای این کار کمک بگیرید.

3

خطای E01 بوتان و عدم تشکیل شدن شعله

گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف شیر گاز پکیج بوتان  دچار خرابی و مشکل شده باشد و یا این که جرقه زن قادر به ایجاد جرقه نباشد؛ در این صورت شعله ای در پکیج تشکیل نشده و خطای E01 در نمایشگر پکیج ظاهر می گردد. خراب بودن حسگر شعله نیز می تواند دلیلی برای تشکیل نشدن شعله در پکیج باشد که نیاز به حضور تعمیرکار برای رفع این خطای می باشد.

خطای E02 و  وجود مشکل در کلید حرارتی

ممکن است به علت قطعی در مدار پکیج و یا خراب شدن کلید حرارتی مبدل، در کلید حرارتی پکیج مشکلی به وجود آید که در نهایت باعث نمایش خطای E02 در پکیج دیواری بوتان خواهد شد. تعمیر کردن کلید حرارتی قابل تعمیر توسط خود فرد نبوده و نیاز به مراجعه به تعمیرکار و سرویس آن می باشد.

علت بروز خطای E03

خراب شدن پرشر دود دستگاه، کار نکردن فن های پکیج و یا وجود مشکل در ترموستات دود آن می تواند باعث نمایش خطایی E03 در پکیج بوتان گردد. در این گونه مواقع نیز باید تعمیرکار متخصص در جهت برطرف نمودن این مشکل برآید.

علت بروز خطایی E04 در پکیج دیواری بوتان(خطاهای پکیج بوتان)

یکی از رایج ترین خطایهای پکیج بوتان به نمایش داده می شود؛ خطایی E04 می باشد، این خطای در پکیج بوتان به معنای عدم وجود فشار آب مناسب در مدار گرمایش می باشد. در این صورت باید فشار دستگاه را با استفاده از شیر پر کن دستگاه به میزان متعادل برسانید.

4

خطای E06 وجود مشکل و قطعی در NTC

یکی از قطعات کاربردی برای اندازه گیری دما در پکیج سنسور NTC  می باشد. در صورتی که سنسور تشخیص آب گرم قطع شده باشد این خطای نمایش داده می شود. در صورت قطع شدن سنسور باید درصدد وصل کردن مجدد آن برآمد و در صورت نیاز از  تعمیر کار حرفه ای کمک بخواهید و از اقدام خودسرانه خودداری کنید.

خطای ADJ  این خطای در پکیج بوتان به معنای تنظیم کردن الکتریکی حداقل و حداکثر دمای گرمایشی باشد. علت بروز این خطای در پکیج ممکن است بخاطر بروز مشکل در کابل متصل به ترموستات ایمنی دود باشد. همچنین کم بودن فشار آب در مدار گرمایش، همچنین عملکرد نامناسب کلید فشار نیز می تواند باعث بروز این مشکل شده باشد.

همانطور که ذکر شد پکیج بوتان در مدل های مختلفی ساخته شده اند که با توجه به مدل هر یک خطای های مختلفی ممکن است به نمایش گذاشته شود. از جمله در  پکیج بوتان مدل سی وی خطای های زیر نمایش داده می شود.

خطای E1 زمانی که شعله در دستگاه ایجاد نشود خطای E1 نمایش داده می شود که ممکن است علل مختلفی داشته باشد به عنوان مثال خراب بودن حسگر شعله، خراب بودن جرقه زن، بروز مشکل در شیر گاز. در این صورت با ثقل خودکار مواجه می شوید ولی بهتر است در صورت نمایش این خطای حتما هر چه سریع تر مشکل را بر طرف نمایید زیرا خطر گازگرفتگی را به دنبال دارد.

خطایE2  در صورت قطع شدن ارتباط کلید حرارتی با برد الکتریکی دستگاه این کد نمایش داده می شود که قفل خودکار در این صورت نیز فعال می شود.

خطای E3 بروز مشکل در سیستم دود کش یا کلید ایمنی باعث بروز این خطای می شود.

خطای E4 این کد خطای به معنای بروز مشکل در مدولاتور شیر گاز دستگاه می باشد. این کد به معنای در حالت هشدار بودن دستگاه می باشد.

خطای E5 اگر سنسور حرارتی دچار مشکل شده باشد این خطای را نمایش می دهد که دستگاه در حالت قفل قرار می گیرد.

خطای E6 به معنای وجود نقص در سنسور حرارتی می باشد که حالت هشدار را نشان می دهد.

خطای E15 در پکیج دیواری بوتان نشان دهنده وجود مشکل در دودکش و یا خراب بودن کلید ایمنی فشار دود می باشد که در هنگام بروز این خطای در پکیج بوتان سیستم کاملا قفل شده و امکان کار کردن با آن وجود نخواهد داشت. برای رفع این مشکل نیاز است تا به تعمیرکار متخصص مراجعه نمود.

در صورتی که ترموستات دود پکیج بوتان فعال گردد خطای E17  در آن ظاهر می گردد و سیستم دچار قفل دائمی می گردد.

اگر مبدل اصلی پکیج بوتان دچار یخ زدگی گردد خطای E25  ظاهر می شود که در این حالت نیز پکیج به صورت قفل موقت در می آید.

خطایهای مختلف دیگری ممکن است در مدل های دیگر پکیج دیواری بوتان مشاهده گردند که نیاز است تا در صورت مشاهده هر یک از این خطایها به تعمیرکار پکیج های دیواری مراجه نمود تا هر چه سریع تر نسبت به تعمیر و برطرف نمودن این خطاها اقدام نماید.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.