کد خبر : 18888 / /
/

 

یکی از پرکاربردترین مصالح موجود در ساختمان­سازی سنگ است. سنگ ساختمانی به دو صورت طبیعی و مصنوعی(مانند سرامیک، موازییک و ...) وجود دارد. از جمله سنگ­های طبیعی می­توان به تراورتن، گرانیت، مرمر، مرمریت، چینی، لایمستون اشاره کرد. سنگ­های طبیعی از دیرباز به دلیل مقاومت سایشی، جلاپذیری، زیبایی و مقاوم در برابر تغییرات آب­وهوایی در ساختمان­سازی استفاده می­شده­اند. این سنگ­ها دلیل اینکه ساخته­ی دست طبیعت هستند جلوه­ی خاصی به ساختمان می دهند.  ولی باید بدانید که خرید سنگ ساختمانی راحت نیست و به خیلی موارد بستگی دارد. در اینجا می خواهیم به طور اجمالی با انواع سنگ­های طبیعی که امروزه در ساختمان سازی کاربرد دارند آشنا شویم.

قیمت سنگ ساختمانی چطور محاسبه می شود؟

تعیین قیمت برای سنگ طبیعی برای ساختمان همیشه با چالش مواجهه بوده است. چون این سنگ­ها ساخته­ی دست طبیعت هستند و تعیین استاندارد برای آنها پیچیده است. برای مثال قیمت سنگ تراورتن بستگی به میزان تخلخل، رنگ، موجدار و بی­موج بودن و نوع برش بستگی دارد. به همین دلیل در هنگام خرید سنگ ساختمانی به متغیر بودن قیمت دقت کنید. هنگام خرید بسته به نیاز، میزان بودجه، آب­وهوا، کاربرد، دکوراسیون داخلی و خارجی باید سنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. قیمت یک سنگ ممکن است در دسته­های متفاوت ممتاز، درجه یک، درجه دو، درجه سه و ... قرار گیرد. هرچقدر که کیفیت یک سنگ بیشتر باشد قیمت آن بیشتر است. بنابرین اگر قصد خرید سنگ ساختمانی دارید حتما باید با یک کارشناس خبره مشورت کنید.

کاربرد انواع سنگ ساختمانی چیست؟

سنگ­های ساختمانی کاربردهای متنوعی دارند از جمله می توان به نما، پله، دیوار، سنگ­فرش، حمام، کابینت آشپزخانه، پایه آیفون، مجسمه­سازی، آب­نما و ... است. سنگ ساختمانی اینقد کاربرد گسترده­ای دارند که به هرجا که نگاه می­کنید آنها را می بینید. فقط نکته­ای که باید به آن دقت کنید این است که نوع سنگ کاربرد خاص خود را دارد. به عنوان مثال در پله و سنگفرش سنگ باید مقاومت سایشی و تحمل ضربه را داشته باشد یا در انتخاب سنگ نما سنگی انتخاب شود که خاصیت چسبندگی خوبی داشته باشد. نور سنگ مرمر را دچار تغییر می کند و رنگ آن را تغییر می دهد. اگر تمایل داشته باشید که در مورد هر سنگ اطلاعات کاربردی کسب کنید کافی است که به سایت همراه سنگ مراجعه کنید. 

سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن از طریق چشمه­های آب گرم تشکیل می شود زیرا آب گرم هنگام بالا رفتن از زیر زمین سر راه خود سنگ­های کربناتی را در خود حل می کند. وقتی که این آب حل شده به سطح زمین می رسد در سطح زمین رسوب می کند و سنگ تراورتن را تشکیل می دهد. حالا بستگی به میزان ناخالصی­های حل شده نوع رنگ آنها تغییر می کند. هرچه که رنگ سنگ­گرانیت روشن­تر و میزان ناخالصی­ها کمتر باشد قیمت آن بیشتر است. حین شکل­گیری سنگ تراورتن گازهای موجود در آن پس از خروج سوراخ­هایی از خود بجا می گذارند به همین علت این سنگ دارای تخلخل است. عمده کاربرد سنگ تراورتن به دلیل سبکی، جذب ملات و زیبایی در نمای ساختمان است.

9

سنگ گرانیت چیست؟

سنگ گرانیت( سنگ خارا: granite) از سرد شدن مذاب بوجود می­آید و یکی از سنگ­های پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است. این سنگ یکی از مقاوم­ترین سنگ­ها در مقابل سایش، فشار و آب­وهوا است و در جاهای پر رفت­وآمد مانند سنگ­فرش، پله­ها بسیار مناسب است همچین به دلیل زیبایی و جلای بسیار زیاد آن در نمای داخلی و بیرونی نیز قابل استفاده است. سنگ گرانیت در مقابل رطوبت مقاوم است از آن می توان در داخل ساختمان در جایی مثل حمام و آشپزخانه نیز استفاده کرد.

در بافت سنگ گرانیت دانه­هایی وجود دارد، هرچقدر که مواد مذاب دیرتر سرد شوند این دانه­های موجود در سنگ بزرگتر خواهند شد. با توجه به فلدسپات موجود در سنگ گرانیت رنگ آن متغیر است. هر چقدر که میزان فلدسپات غنی از پتاسیم در ترکیبات بیشتر باشد رنگ آن قرمز و هرچی فلدسپات غنی از سدیم باشد رنگ آن متمایل به سفید و خاکستری می شود. دامنه رنگی سنگ گرانیت سفید، سبز، خاکستری، طلایی، سیاه، زرد، قهوه­ای قرمز و صورتی است.

سنگ مرمر چیست؟

وقتی که سنگ­های آهکی تحت فشار و حرارت قرار گیرند دگرگون می­شوند و تبدیل به مرمر می­شوند. از دیرباز از سنگ مرمر در ساختمان­سازی و مجسمه­سازی استفاده می شده­ است. اثر آن در بناهای تاریخی و مجسمه­های قدیمی وجود دارد. به دلیل وجود کربنات کلسیم رنگ آن سفید است. ولی خب در بیشتر مواقع سنگ مرمر دارای ناخالصی­هایی است که باعث ایجاد طیف رنگی در آن می شود. سنگ مرمر در رنگ­های مشکی، صورتی، سبز، قرمز و زرد نیز وجود دارند. از جمله ویژگی­های سنگ مرمر می توان به تخلل بسیار کم، جذب آب کمتر، قیمت بالا، عبور دادن نور از خود و ... است. عمده کاربرد سنگ مرمر در کف و نمای ساختمان است. به دلیل قیمت بالا و زیبایی خیره کننده این سنگ در جاهای لوکس استفاده می­شود.

10

سنگ مرمریت چیست؟

سنگ مرمریت در اثر دگرگونی آهک شکل می گیرد. این سنگ در مقابل اسید حساس است به همین دلیل ممکن است که آب­وهوا بر آن تاثیر بگذارد. بیشتر کاربرد مرمریت در فضای داخلی ساختمان است. ولی در جاهایی که رطوبت و آب وجود دارد بهتر است که استفاده نشود. با توجه به وفور معادن سنگ مرمریت در ایران این سنگ از قیمت مناسبی برخوردار است. از جمله مزایای آن می توان به تنوع رنگ و زیبایی، سطح یکدست و یکنواخت آن اشاره کرد.

سنگ چینی(کریستال) چیست؟

سنگ چینی از متبلور شدن توده­های سنگ آهکی بوجود می آیند به همین دلیل این نوع سنگ­ها جزء سنگ­های دگرگونی دسته بندی می شوند. اسم سنگ دلیلی بر آن نیست که این سنگ­ها از چین آمده­اند بلکه اشاره به این دارند که در لایه­های نازک بر اثر ضربه صدایی شبیه به ضربه زدن ظروف چینی دارند. این نوع سنگ­ها دارای تنوع رنگ کمتری دارند و دارای رنگ­های سفید و کرم و خاکستری هستند. در نوع چینی یا سنگ کریستال با کیفیت سنگ روشن است ولی در صورت ایجاد ناخالصی رنگ آن تغییر می کند و در آن طرح­های شلوغ مشاهده می شود.   

به دلیل رنگ روشن و بازتاب نور خورشید در مناطق گرمسیری زیاد استفاده می­شده است. از این سنگ در نمای ساختمان استفاده می­شود ولی به دلیل عدم تنوع رنگ و طرح و جذب آب کمتر نسبت به تراورتن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر کاربرد سنگ کریستال مربوط به فضای بیرونی است.

خرید سنگ ساختمانی چگونه است؟

خرید سنگ ساختمانی به متغیرهای زیادی بستگی دارد. کسانی که سنگ می خرند در چند دسته قابل دسته بندی هستند. طراحان و معماران، انبوه­سازان و پخش­کنندگان سنگ هستند که هرکدام نیاز و سلیقه­های متفاوتی دارند. طراحان و معماران به زیبایی و رنگ توجه می کنند. انبوه­سازان بیشتر به به صرفه بودن و قیمت توجه می کنند و پخش­کنندگان بیشتر به دنبال تنوع، کاربردی بودن محصول و قیمت تمام شده را مدنظر دارند. با مراجعه به سایت همراه­سنگ می توانید طیف وسیعی از سنگ­ها با کاربردهای متنوع را مشاهده کنید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.