کد خبر : 18092 / /
/

 

 

در این مقاله سعی داریم تا در مورد دوره نقاهت عمل بای پس معده و همچنین احتمال استپ وزنی بعد از عمل اطلاعاتی را در خدمت عزیزان علاقه مند قرار دهیم. لطفاً تا انتهای مقاله، با ما همراه باشید.

 

مقدمه

این عمل جراحی چاقی از انواع عمل‌های جراحی چاقی همچون اسلیو معده می‌باشد که در آن بخشی از روده از چرخه جذب مواد غذایی حذف می‌گردد. این عمل جراحی، همانند هر نوع عمل جراحی دیگر، نیاز به مراقبت‌های ویژه ای پس از انجام عمل جراحی دارد. دکتر سلیمی یکی از بهترین متخصص انواع جراحی های چاقی به خصوص بای پس معده می باشد. لطفا ما را تا انتهای مقاله، همراهی نمایید.

عناوین مقاله:

دوره نقاهت عمل بای پس معده

عمل بای پس معده به روش لاپاراسکوپی

دوره بهبودی پس از عمل بای پس معده

موارد مهم در دوره نقاهت عمل بای پس معده

غذا خوردن در دوره نقاهت عمل بای پس معده و پس از آن

جمع بندی نهایی

 

دوره نقاهت عمل بای پس معده

دانستن این نکته اساسی است که مدت زمان به طول انجامیدن دوره نقاهت عمل بای پس معده به عوامل گوناگونی همانند میزان سلامت بیمار و دیگر شرایط وابسته به فرد، بستگی مستقیم دارد. به طور کلی، معمولاً انجام این عمل جراحی، تقریباً 3 الی 4 ساعت به طول می انجامد.

دکتر سلیمی در این زمینه اضافه می نماید که از عوامل دیگر موثر در مدت زمان دوره نقاهت عمل بای پس معده، مدت زمان به طول انجامیدن این عمل جراحی می‌باشد. همچنین این دوره زمانی، به دو عامل اساسی دیگر یعنی نحوه برش زدن و حجم برداشته شده، وابسته می باشد. سنگین بودن عمل جراحی و نیز به طول انجامیدن آن، در دوره نقاهت عمل بای پس معده، اثر مستقیم دارد.

طولانی شدن مدت زمان جراحی در برخی از موارد، سبب می گردد که فرد یک و یا چند شب را در بیمارستان سپری نماید که در این مدت زمان، فیزیوتراپ متخصص به بیمار، تمرین نشست و برخواست داده و با توجه به شرایط فیزیکی بیمار، به وی کمک می شود تا سر پا بایستد. البته شایان ذکر است که انجام این حرکات پس از انجام عمل جراحی بای پس معده، دردناک می‌باشد که انجام این حرکات، به مرور زمان و با گذشت تنها چندین روز، بسیار راحت تر می‌گردد.

عمل بای پس معده به روش لاپاراسکوپی

دکتر سلیمی، جراحی بای پس معده را به روش لاپاراسکوپی انجام می دهند. در این نوع از جراحی چاقی، برش های زده شده روی شکم بیمار، بسیار کوچک می باشند و این امر سبب می گردد که دوره نقاهت عمل بای پس معده، بسیار کوتاه گردد.

ذکر این مورد اساسی است که پس از انجام عمل جراحی بای پس معده، زمان توصیه شده توسط جناب آقای دکتر سلیمی به بیمار، اقامت 2 و یا 3 روزه در بیمارستان می باشد. البته به گفته ایشان، بهبودی کامل بیمار پس از انجام این عمل جراحی، 3 تا 5 هفته می باشد.

بهتر است بدانیم که روش توصیه شده توسط جناب آقای دکتر سلیمی برای انجام عمل جراحی بای پس معده، روش لاپاراسکوپی می باشد. زیرا چنان چه این عمل جراحی به روش باز انجام گیرد، جراح از روی اجبار، تعداد بیشتری برش روی بدن بیمار ایجاد می کند که این خود عاملی بر به درازا کشیدن بهبودی در بیمار می باشد.

 

دوره بهبودی پس از عمل بای پس معده

با توجه به گفته های جناب آقای دکتر سلیمی در این زمینه، دوره بهبودی کامل بیمار پس از انجام عمل بای پس معده، بستگی مستقیم به سلامت بیمار و تغییراتی که در فرد در طول این دوره، ایجاد می گردد، دارد. اما در افراد عادی، همان طور که در بالا ذکر شد، بهبود کامل، زمانی در حدود 3 الی 5 هفته می باشد. البته این دوره بهبود در جراحی باز، طولانی تر می‌گردد.

همان طور که ذکر شد، دکتر سلیمی عمل جراحی بای پس معده را به روش لاپاراسکوپی انجام می دهد که این امر، سبب کوتاه تر شدن دوره نقاهت عمل بای پس معده گشته و این دوره را در برخی از موارد، به یک تا دو هفته کاهش می دهد. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، این است که در طول دوره نقاهت، رژیم غذایی داده شده توسط جراح باید به صورت کامل و دقیق اجرا شود که این خود در بهبود سریع بیمار، تاثیر مستقیم دارد. علاوه بر این، بیمار تا مدتی در حدود 6 هفته، باید از خوردن غذاهای جامد اجتناب نماید.

2

موارد مهم در دوره نقاهت عمل بای پس معده

پس از انجام عمل جراحی چاقی از نوع بای پس معده، بیمار در قسمت شکم خود احساس درد می کند که این امری نگران کننده نمی باشد و مساله ای عمومی در میان تمامی بیماران می باشد. برای بهبود و تسکین این درد، پزشک متخصص برای بیمار، داروهای مسکن تجویز می نماید. به صورت کلی، جراح به بیما، داروهایی را توصیه می کند که حداقل تا یک هفته به صورت منظم مصرف نماید. این داروها، علاوه بر تسکین درد بیمار، سبب پیشگیری عفونت در محل زخم نیز می گردد.

یکی از نکات بسیار حائز اهمیت پس از عمل جراحی بای پس معده، اجتناب از خوردن هر گونه از مایعات، حتی آب پیش از خوردن غذا می باشد. البته فراموش نشود که خوردن آب و مایعات، پس از انجام این عمل، بسیار توصیه می شود. همچنین به هیچ عنوان، بیمار نباید اجسام سنگین بلند کند و از انجام هر نوع فعالیت خسته کننده، می بایست اجتناب نماید.

3

غذا خوردن در دوره نقاهت عمل بای پس معده و پس از آن

با توجه به توصیه های دکتر سلیمی در زمینه غذا خوردن پس از عمل جراحی بای پس، آداب خوردن و آشامیدن به صورت کلی در فرد، دگرگون می گردد. در دوره نقاهت عمل بای پس معده، بیمار، باید از خوردن غذاهای جامد پرهیز نماید. خوردن مایعات در ساعات اولیه پس از عمل جراحی نیز بسیار توصیه می شود. خوردن مایعات، به التیام روده و معده، بسیار کمک می کند.

دکتر سلیمی دوره نقاهت بیمار را به چندین مرحله تقسیم می‌نماید. در دوره اول، دکتر سلیمی به بیمار یک رژیم غذایی شامل غذاهای آبکی و مایعات را توصیه می نماید. در مرحله بعدی، غذاهای نرم و پوره نیز در این گردونه غذایی اضافه می گردند. مدت زمان مصرف غذاهای نرم و آبکی، به صلاحدید پزشک، متفاوت می‌باشد. اما به صورت کلی، می‌توان یک زمان یک تا دو هفته را برای آن در نظر گرفت.

جمع بندی کلی

به سبب آن که در عمل بای پس معده، حجم معده کوچک می گردد، بیمار باید بسیار در خوردن، محتاط عمل کند. دکتر سلیمی در زمینه دوره نقاهت عمل بای پس معده، اضافه می کند که به طول انجامیدن این دوره، نسبت مستقیم با رعایت توصیه های پزشک، توسط بیمار دارد. اگر بیمار در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کند و خود را مسئول بهبود خود احساس کند، به آسانی می تواند دوره نقاهت خود را طی کند.

البته فراموش نشود که دوره نقاهت در هر فرد، متفاوت می باشد ولی توجه به توصیه‌های پزشک، به افراد کمک می کند که در طول مدت یک تا دو سال، اضافه وزن آنان تا 85 درصد کاهش یابد.

در این مقاله، سعی کردیم تا به بحث در زمینه دوره نقاهت عمل بای پس معده بپردازیم، امید است که مفید واقع شده باشد.

منبع

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.