کد خبر : 795 / /
/

به طور کلی امروزه افراد برای نابود کردن سوسک ها از اسپری، پودر و قرص حشره کش و گاهی هم از نفت و سم پاشی محل استفاده می کنند .با گرم شدن هوا، سر و کله سوسک های موذی و بدقیافه در نقاط مختلف خانه پیدا می شود.

این سوسک ها زمانی دردسرسازمی شوند که آنها را در آشپزخانه و کنار موادغذایی بیابیم .به طور کلی سوسک ها نژادهای مختلفی دارند، اما تنها چند نوع ازآنها، زندگی زیر یک سقف با ما را می پسندند. معروف ترینسوسک های موجود در ایران، سوسک های آلمانی و آمریکاییهستند .سوسک های بزرگ یا آمریکایی بیشتر در فاضلاب ها، دستشویی، توالت، حمام و سقف های کاذبمخفی می شوند و معمولا به رنگ قهوه ای هستند .اغلب این حشرات موذی، روزها در منافذ و سوراخ ها پنهان شده و شب ها برای جستجوی غذا بهراه می افتند و هنگام جستجو باعث آلودگی سطوح، وسایل، تجهیزات و غذاهای بدون سرپوشمی شوند.

سوسک ها چه خطراتی برای ما دارند؟

سوسک ها معمولا تعداد زیادی از انواع میکروب های بیماری زا را در دستگاه گوارش و همچنین بال،شاخک و پرزهای پای خود حمل می کنند و می توانند به گسترش بیماری فلج اطفال، قارچ هایبیماریزا، Uتب زردU U ،U وبا U ،دیفتریU U ،سل Uو انواع Uاسهال های خونی Uکمک کنند، یا آن که در بعضی افرادمنجر به بروز Uآلرژی Uبا علایمی نظیر عطسه، آبریزش از بینی و چشم و حتی مشکلاتی شبیه Uآسم Uشوند .همچنین این حشرات بدقیافه می توانند باکتری های UمسمومیتU زا را به موادغذایی منتقل کرده و

افراد را به علائم مسمومیت حاد و مزمن دچار سازند .سوسک ها یا سوسری ها همیشه به دنبال غذا و پناهگاه گرم و مرطوب هستند. بنابراین اگرمی توانید، این دو عامل را حذف کنید

چه باید کرد؟

ابتدا باید محل آلودگی و منشا اصلی رشد سوسک ها را مشخص کنید و بدانید که در چه جاهاییامکان تخم ریزی وجود دارد .

بررسی کامل شکاف های گوشه و کنار خانه بخصوص محل های گرم و مرطوب مثل آشپزخانه ودستشویی بخصوص هنگام شب که سوسک ها فعال هستند، ما را در یافتن محل اصلی تخم ریزیاین حشره کمک می کند .سایر اثرات حاصل از وجود سوسک ها مثل کپسول تخم، پوسته بدن و مدفوع آنها نیز راهنمایموثری برای پی بردن به محل اصلی آلودگی است .سوسک ها یا سوسری ها همیشه به دنبال غذا و پناهگاه گرم و مرطوب هستند. بنابراین اگر می توانید، این دو عامل را حذف کنید. در غیر این صورت به طور موقت از Uحشره کشU ها کمک بگیرید .به طور کلی امروزه افراد برای نابود کردن سوسک ها از اسپری، پودر و قرص حشره کش و گاهی هم از نفت و سم پاشی محل استفاده می کنند .

1 - به کار بردن اسپری حشره کش برای مبارزه با سوسری هاروش خوبی است، اما بهداشتی نیست. سمی که ازاسپری ها در فضا پخش می شود، می تواند به راحتی وارددستگاه تنفس فرد شده یا از طریق منافذ پوست جذب شود،یا آن که روی موادغذایی بنشیند.از سوی دیگر اگر سوسک ها تخم ریزی کرده باشند، به دلیل آن کهتخم های آنها توسط کپسول هایی سفت محافظت می شوند، اینسموم نمی توانند به داخل کپسول ها نفوذ کنند .اگر هم بخواهیم از قرص های حشره کش استفاده کنیم، این قرص ها به محض آن که از لفاف خودخارج شوند در محیط متصاعد شده و آنها نیز برای سلامت افراد مضر خواهند بود، مگر آن که افراد در طولانی مدت در محیط حضور نداشته باشند .

3-در مورد نفت هم که برخی افراد آن را در چاه فاضلاب می ریزند، متذکر می شویم زمانی نفتموثر واقع می شود که مستقیم روی حشره ریخته شود، اما به دلیل آن که سوسک ها معمولا دردیواره و سقف لوله های فاضلاب هستند نفت باعث مرگ آنها نمی شود و تنها بوی نفت آنها را فراری می دهد که مجددا برمی گردند. پس این روش نیز فایده چندانی نخواهد داشت .

4-کشتن سوسک ها به صورت فیزیکی نیز موجب تراوش و انتشار میکروب های بیماری زایدستگاه گوارش آنها به بیرون و آلوده تر شدن محیط می شود .اگر چه از بین بردن سوسک ها ضروری است، ولی خطرات ناشی از استفاده سموم مختلف برایاز بین بردن آنها، اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، بیشتر از خطر وجود سوسک هاست

5 -گاهی هم از سم پاشی کل محل زندگی توسط برخی شرکت ها استفاده می شود، بهخصوص در مورد سوسک های ریزی که به سرعت تعدادشان زیاد می شود .البته باید گفت اگر چه از بین بردن سوسک ها ضروری است، ولی خطرات ناشی از استفاده سموم

مختلف برای از بین بردن آنها، اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، بیشتر از خطر وجود سوسکهاست.لذا قبل از سم پاشی محل، باید موادغذایی، ظروف غذاخوری و وسایل خواب از محل خارج یا رویآنها را کاملا بپوشانید. همچنین نباید به کودکان اجازه ورود به آشپزخانه یا محل های سمپاشیشده را داد، مگر بعد از شستن این مکان ها.

6 -بهترین راه برای مبارزه با حشرات موذی حفظ نظافت بخصوص در مراکز تهیه و توزیع موادغذایی است.لذا همه شکاف های دیوار، کف زمین، درز بین پله ها و ... را با سیمان بگیرید .در نظافت ساختمان و جمع آوری و حمل و دفع بهداشتی زباله ها دقت زایدی داشته باشید .از توری ریز در مدخل هواکش فاضلاب ها و کف شوی مناسب در دهانه لوله های فاضلاب در حمام وآشپزخانه و چاه بست محکم در سوراخ کاسه توالت، جهت جلوگیری از ورود و خروج سوسک ها ولانه گزینی آنها استفاده کنید .

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار