کد خبر : 751 / /
/

امدادگران خداآفرین جان مادر باردار و نوزادش را نجات دادند.

برف به‌شدت می‌بارید، ساعت 8 صبح به امدادگران خبر رسید مادر باردار جوانی در روستای دیش گدیگی برای انجام زایمان نیازمند کمک فوری است. روستا در مرز جمهوری آذربایجان در دل جنگل‌های مشهور ارسباران است. جاده باریک، برفگیر و دره‌ای روستا راه را برای امدادرسانی بسته است. جز امدادگران جمعیت هلال ‌احمر به کسی برای نجات جان این مادر و نوزاد امیدی نیست. «پناه حسن‌زاده» نجاتگر جمعیت هلال ‌احمر خداآفرین به محض دریافت این خبر در ساعت 8 صبح همراه با دو ماما از شبکه بهداشت و دو امدادگر جمعیت راهی روستا می‌شوند: «هوا به‌‌شدت سرد و مسیر روستا سربالایی و خطرناک بود. دو امدادگری که همراه ما بودند با دست مسیر برف‌آلود مقابل را باز می‌کردند تا خودروی امدادی مسیر را طی کند.»

تولد نوزاد در نیسان آبی

گذر از مسیر 50 کیلومتری روستا 6 ساعت طول می‌کشد. خانواده مادر باردار برای رساندن سریع‌تر بیمارشان به نیروهای امدادی او را سوار بر نیسان آبی می‌کنند اما تولد بچه در میانه راه، آنها را از ادامه مسیر بازمی‌دارد: «وقتی خبر دادند بچه به دنیا آمده سعی کردیم خود را با سرعت بیشتری به روستا برسانیم هر چند با وضع جاده امکان این کار سخت بود.» سرعت زیاد خودروی امدادی در جاده یخ‌زده و باریک و دره‌ای روستا، ترسناک بود اما همه سرنشینان آن فقط به یک موضوع فکر می‌کردند و آن نجات جان مادر و نوزاد بود.»

داستان+یک+تولد+زیر+صفردرجه

وضع وخیم مادر و نوزاد

قبل از اینکه خودروی امدادی به روستا برسد مادر و نوزاد تازه متولدشده توسط اهالی روستا به خانه منتقل می‌شوند. به گفته سمیرا علیپور، مامای حاضر در این مأموریت نه مادر سی ساله و نه نوزاد تازه متولدشده‌اش به دلیل خونریزی شدید و ناقص‌بودن زایمان حال‌ و روز خوشی نداشتند: «زایمان جفت هنوز انجام نشده بود و نوزاد به دلیل خونریزی شدید بندناف نیازمند رسیدگی جدی بود. با تزریقات انجام‌شده جلوی خونریزی شدید مادر را گرفتیم و موفق شدیم با بریدن ناف بچه که قبل از رسیدن ما با یک تکه نخ بسته بودند از خونریزی ناف هم جلوگیری کنیم.»

نیروهای امدادی 2 ساعتی در روستا ماندند تا وضع مادر و نوزاد به حالت طبیعی بازگردد. بهبود وضع مادر لبخند را بر لبان دو مامای حاضر در مأموریت می‌نشاند، کسانی که در دو روز گذشته هم با حضور در این منطقه با کمک نیروهای امدادی جان یک مادر باردار جوان دیگر را هم نجات داده بودند: «2 روز قبل از این مأموریت، باز خبر زایمان مادر بارداری به مرکز رسید. با تحمل همین سختی‌ها بعد از 8 ساعت خود را به روستای خانقاه در همسایگی دیش گدیگی رساندیم. زایمان به صورت بریچ بود (تولد طبیعی بچه با پا) و اگر نیروهای امدادی و ما خودمان را به منطقه نمی‌رساندیم قطعا جان مادر جوان و نوزادش به خطر می‌افتاد.»

100 روستای صعب‌العبور داریم

منطقه خداآفرین و روستاهای آن جزو مناطق صعب‌العبور آذربایجان ‌شرقی محسوب و هر ‌سال زمستان مأموریت‌های امدادی بسیاری در این منطقه انجام می‌شود. به گفته عبادت عبدلی، رئیس هلال ‌احمر خداآفرین، 100 روستای صعب‌العبور در این منطقه قرار دارد که هر‌ سال زمستان با آغاز بارش برف، راه‌های دسترسی مردم به خارج از روستا قطع می‌شود و جز نیروهای امدادی جمعیت هلال ‌احمر هیچ ارگانی امکان خدمات‌رسانی به اهالی این منطقه را ندارد.

جمعیت هلال ‌احمر خداآفرین نقش مهمی در مأموریت‌های ستاد پیشگیری از مرگ مادران منطقه ایفا می‌کند: «به محض اطلاع از کمک‌خواهی مادران باردار ساکن مناطق صعب‌العبور در فصل زمستان، نیروهای امدادی با تجهیزات کامل همراه متخصصان حوزه زنان و زایمان راهی مناطق می‌شوند و خدمات لازم را ارایه می‌دهند. در مأموریت اخیر هم نیروهای امدادی با اعزام سریع به منطقه جان مادر و نوزاد دیش گدیگی را نجات دادند.

منبع:رکنا 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار