کد خبر : 497 / /
/

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که زمانی‌ که با احساس بی‌حوصلگی روبرو می‌شوید، احساس می‌کنید که توان انجام کاری را ندارید و نسبت به انجام فعالیت‌های مورد علاقه نیز تمایلی ندارید و ممکن است احساس خستگی، پوچی، عصبانیت و ناراحتی داشته باشید.

 

بی‌حوصلگی، از جمله احساسات ناخوشایند و کسالت آوری است که اغلب انسان‌ها به خصوص کودکان و نوجوانان در اغلب مواقع با آن مواجه می‌شوند.

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که زمانی‌ که با احساس بی‌حوصلگی روبرو می‌شوید، احساس می‌کنید که توان انجام کاری را ندارید و نسبت به انجام فعالیت‌های مورد علاقه نیز تمایلی ندارید و ممکن است احساس خستگی، پوچی، عصبانیت و ناراحتی داشته باشید.

خستگی، در افراد مختلف می‌تواند به صورت‌های متفاوتی نمایان شود.

از مواردی که در بی‌حوصلگی دخالت دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- استراحت ناکافی و یا تغذیه نامناسب

۲-سطوح پایین تحریک ذهنی

۳-عدم انتخاب و یا کنترل فعالیت‌های روزانه

۴-نداشتن تفریحات متنوع

۵-ادراک ضعیف زمان

بی-حوصلگی-،-تنبلی-و-راه-های-درمان-آنو عوامل دیگری شامل : افسردگی، ناراحتی، اعتماد به نفس پایین و ... در ایجاد بی حوصلگی نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

راهکارهایی برای درمان بی حوصلگی:

۱- ورزش کنید.

ورزش کردن می‌تواند در سلامت روح و جسم شما نقش داشته باشد و با آزاد کردن هورمون‌های نشاط آور در بدن شما را از کسالت و خستگی دور می‌کند. حتی با یک پیاده روی ساده متوجه تغییر حال روحی و جسمی خود خواهید شد‌.

۲- افکارتان را تغییر بدهید.

به یاد داشته باشید که نوع افکار شما نقش بسزایی در احساس شما دارند. سعی کنید افکارتان را بر روی جنبه‌های مثبت زندگی متمرکز کنید و با به یاد آوردن آن‌ها احساس خوشایندی را تجربه کنید.

۳- خواب کافی داشته باشید.

اگر به طور مکرر با احساس بی‌حوصلگی روبرو می‌شوید بهتر است در ابتدا الگوی خوابتان را تنظیم کنید و خواب کافی داشته باشید چرا که مطالعات نشان داده است بین خواب ناکافی و احساس بی حوصلگی و کسالت ارتباط مستقیمی وجود دارد.

۴- از ابراز احساستان نترسید.

احساساتتان را بروز دهید. اگر احساس می‌کنید که تمایل به گریه کردن دارید و با گریه کردن حالتان بهبود می‌یابد بهتر است گریه کنید. در خود ریختن، باعث می‌شود دوری روح و جسمتان از سلامتی می‌شود.

۵- گفتگو کنید.

از انسان‌هایی که به شما انرژی منفی را منتقل می‌کنند دوری کنید. با افرادی که در بهبود حال شما موثر هستند گفتگو کنید‌. گفتگو کردن با دیگران سبب می‌شود تا از احساس کسالت و خستگی دور شوید و احساس خوشایند جایگزین شود.

۶- برنامه ریزی داشته باشید.

همانطور که اشاره شد، بدون هدف بودن و نداشتن کنترل بر روی فعالیت‌های روزانه از عوامل شکل گیری احساس بی‌حوصلگی است. برای خود هدفی تعیین کنید زیرا تعیین هدف به زندگی معنا و مفهوم می‌بخشد. با یک برنامه ریزی می‌توانید به آنچه که مشتاق هستید برسید و احساس کسالت و بی حوصلگی را کمتر تجربه کنید.

۷- سفر کنید.

به ذهن خود استراحت بدهید گاهی سفر کردن به انسان نیرویی دوباره می‌بخشد بنابراین سفر کردن به مکانی که آرامش را به شما هدیه‌ می‌‌دهد بهترین گزینه‌ایی است که می‌تواند به درمان بی حوصلگی شما کمک کند.

۸- رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

مراقب سلامت جسم خود باشید و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و سعی کنید از غذاهایی که سرشار از انرژی نظیر سبزیجات، میوه‌جات و پروتئین‌ها استفاده کنید. و از مصرف بیش از اندازه‌ی قهوه و کافئین جلوگیری کنید.

۹- به متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که به طور مکرر احساس کسالت و بی حوصلگی را تجربه می‌کنید لازم است که به پزشک متخصص و یا روانشناس مراجعه کنید تا با کمک گرفتن از آنها به خوبی بتوانید احساس بی‌حوصلگی خود را برطرف کنید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار