کد خبر : 4764 / /
/

شیرهای سختی گیر بطور کلی به به چند دسته ی شیرهای سلو ولو، شیرهای دستی پلاستیکی و شیرهای اتوماتیک تقسیم بندی می‌شوند که این سه نوع از انواع رایج این شیر های می‌باشند

 

 

Untitled

شیر سختی گیر (water softener valve) همانطور که از نامش پیداست جز یکی از مهمترین بخش های سیستم سختی گیر رزینی قرار دارد که کار تنظیم جریان آب مصرفی در سختی گیر را برعهده دارد. شیرها در سختی گیر مدل های مختلفی دارند که در این مطلب می‌خواهیم به توضیح انواع شیر سختی گیر بپردازیم.

شیر سختی گیر چیست؟

شیرهای سختی گیر بطور کلی به به چند دسته ی شیرهای سلو ولو، شیرهای دستی پلاستیکی و شیرهای اتوماتیک تقسیم بندی می‌شوند که این سه نوع از انواع رایج این شیر های می‌باشند. همانطور که گفتیم شیر های سختی گیر کار اصلی‌شان در نوع رزینی تنظیم جریان ورودی آب سخت مصرفی و خروجی آب نرم و یا جریان بک واش به وسیله ی آب نمک در مدت زمانی مختلف می‌باشد. البته در بعضی مواقع تغییر حالات شیر می‌تواند به وسیله ی یک اهرم، یک شیر فلکه یا به صورت خودکار انجام گیرد که همین معیار برای فهمیدن استفاده از کدام شیر در سختی گیر خواهد بود.

انواع شیر های سختی گیر رزینی

شیر سختی گیر دستی یا نیمه اتوماتیک:

این نوع شیرهای نیمه دستی یا نیمه خودکار که در تعریفی دیگر به اصطلاح به آنها آنالوگ یک وسیله ی مکانیکی در جهت تنظیم کردن اندازه آب ورودی مصرفی و خروجی سختی گیر رزینی است. مدل این شیرها نیز مانند شیرهای تمام اتوماتیک دارای 3 یا 5 وضعیت هستند با این فرق که کار تغییر وضعیت این شیرها به وسیله ی یک اپراتور صورت می‌گیرد. اهرم این شیرهای نیمه اتوماتیک در 3 نوع قرار می‌گیرند. حالت اول به این مفهوم است که سیستم سختی گیر در مرحله بک واش یا پس شویی رزین های اشباع شده در دستگاه می‌باشد. در حالت دوم یا به عبارتی سرویس بیانگر وضعیت اصلی سختی گیرهای رزینی می‌باشد که جریان آب مصرفی با رد شدن از میان رزین ها به صورت نرم خارج می‌گردند، و در حالت سوم یا آخر بعد از مکش آب نمک در حالت بک واش بوده که به آن تخلیه شدن آب نمک پس از احیا نیز گفته می‌شود.

 

Untitled

شیر اتوماتیک سختی گیر:

شیر سختی گیر اتوماتیک به دو دسته کلی اتوماتیک زمانی و جریانی تقسیم بندی می‌شوند که بر طبق زمان معین یا اندازه گذر آب مشخصی تغییر می‌کند. این مدل شیر دارای 5 نوع حالت سرویس، بک واش یا احیای رزینی، پر شدن تانک نمک و شستشوی سریع می‌باشد. با توجه به زمان معینی که تنظیم شده است در ابتدای کار یا حتی دبی آب عبوری تمام 5 مرحله ذکر شده به شکل اتومات انجام می‌شود.

ویژگی های شیر های اتوماتیک در مقایسه با شیرهای نیمه اتوماتیک:

1-شیرهای اتوماتیک احتیاجی به کاربر یا اپراتور به دلیل تعویض حالت های متفاوت خود در نجوه کارکرد سختی گیر ها ندارند.

2-این قطعه اتوماتیک توانایی نصب و تعویض هر چه آسان تر در مدل های مختلف سختی گیر های رزینی فایبرگلاس یا فلزی را دارند.

3-اندازه میزان هدر رفتگی آب در شیرهای اتوماتیک بسیار کمتر و به صرفه تر از شیرهای نیمه اتومات می‌باشد.

4-مصرف برق بسیار پایین تر از شیرهای نیمه اتوماتیک دارد.

شیر سختی گیر سلو ولو چیست؟

شیر سلو ولو یکی از انواع شیرهای نیمه اتوماتیک سختی گیر رزینی بوده است که همچنین از پرکاربرد ترین شیر های استفاده شده در ساختار سیستم سختی گیرهای رزینی بیان می‌شود. روش کار این شیر های سلو ولو توسط جریان آب انجام می‌شود. این قطعه دارای سه وضعیت است، همچنین یکی دیگر از شیر ویژگی های شیر سلو ولو استفاده از آن در جایگزینی شیر فیلتر شنی است. در حالتی که یک درپوش در محل اتصال شیر به مخزن آب نمک و بکار نگرفتن حالت دوم شیر، می‌توان این شیر را به این نحو به شیر فیلتر شنی تبدیل کرد. میزان طول عمر این نوع از شیرها وابسته به نوع اتومات دستگاه تعیین می‌شود. نحوه کارکرد این شیر بسیار آسان می‌باشد، همچنین جنس متریال این تجهیز از چدن ریخته گری می‌باشد و در سایز های موجود در مدل نیمه اتوماتیک سلو ولو 4/3 اینچ تا 4 اینچ طراحی و عرضه به بازار می‌گردند که همچنین به صورت اتصال فلنچی به قسمت های ورودی و خروجی متصل شده اند.

 

Untitled

قیمت شیر های سختی گیر رزینی

در بحث قیمت شیر های سختی گیر رزینی نیز همچنین همانند تمامی تجهیزات دیگر سختی گیر به عوامل مختلفی بستگی دارد، همانند نوع شیر استفاده شده در دستگاه، متریال استفاده شده در شیر و همچنین اندازه اینچ های این تجهیز و ...بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر از انواع شیرهای استفاده شده در سختی گیر ها و کسب اطلاعات درباره قیمت این تجهیز می‌توانید با کارشناسان کارخانجات شرکت مخزن سازه تماس حاصل فرمایید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.