کد خبر : 4585 / /
/

بدون شک زندگی برای سالمندانی که دچار توهم اند نیز سخت است. به همین منظور، داشتن پرستار سالمند که آنها را درک کند، از شرایط آنها به لحاظ جسمی و روحی آگاه باشد و خدمات درمانی، پزشکی و تخصصی را در بالاترین کیفیت به آنها برساند، کنترل توهم در سالمندان را آسان تر از گذشته خواهد کرد.

به هنگام رؤیاپردازی همه چیز ممکن است. احتمالا زندگی دیگری خواهید داشت، با افراد خیالی در ارتباط خواهید بود، کارهای- بعضاً- عجیبی انجام می دهید و ... که همه این ها نشانه های یک رؤیاپردازی ساده است. ولی زمانی که این امر جدی شده و تبدیل به توهم گردد، امکان خطرناک شدن کارها، اعمال و رفتار وجود خواهد داشت. به خصوص اگر فرد در دوران سالمندی خود بوده و چندان گوش شنوایی برای کمک های شما نداشته باشد. اگر شما نیز در این موقعیت هستید، والدین تان دوره توهم در سالمندان را سپری می کنند و نمی دانید چه کاری از شما ساخته است، این مطلب برای شما است.

توهم در سالمندان

سالمندانی که به این امر دچارند، واقعیت زندگی و حقیقت را به گونه دیگری می بینند. قطعا این مسئله برای اطرافیان آنها کمی چالش برانگیز و ترسناک به نظر می رسد. به همین منظور حتما برای نگهداری و مراقبت از آنها از کمک پرستار سالمند در منزل موسسه آسانیسم استفاده کنید.

علت ایجاد توهم در سالمندان چیست؟

 • از دست دادن شنوایی یا بینایی: با بالاتر رفتن سن اعصاب مغز نیز دچار مشکل می شوند. با این حال، افرادی که بینایی و شنوایی قابل توجهی به دلیل گلوکوم یا اتوسکلروز دارند، بیشتر در معرض بروز علائم این بیماری قرار خواهند گرفت؛ زیرا فعالیت مغزشان بیشتر است. این مسئله تا جایی پیش می رود که فرد چیزهایی را می‌بیند یا می‌شنود که متفاوت از واقعیت است.
 • مشکلات روانی: ابتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، افسردگی و ... در ایجاد توهم در سالمندان بسیار مؤثر است. در حقیقت، اگر فردی در دوران جوانی خود به یکی از این بیماری ها مبتلا بوده، احتمال بروز علائم توهم در آنها با بالا رفتن سن بیشتر نیز خواهد شد.
 • آلزایمر: بدون شک عوامل بسیاری در بروز توهم در افراد سالمند مؤثر است، اما زوال عقل شایع ترین دلیل برای آن است. این امر به سرعت در سالمندان تشخیص داده شده و روز به روز به شدت آن افزوده می شود. البته علت بروز آن نیز بیماری شناخته شده ای به نام سندروم ساندون است.
 • داروها: توهم می تواند عوارض جانبی مصرف برخی از داروها یا تداخل در مصرف آنها نیز باشد. به همین منظور، بهتر است از درمان های خودسرانه پیشگیری کنید یا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک متخصص مشورت نمایید.
 • مشکلات خواب: کمبود خواب نه تنها می تواند روحیه شما را بسیار حساس کند، بلکه موجب بروز علائم توهم در شما نیز می شود. پیر و جوان نیز ندارد.
 • سندروم چارلز بونت: سندروم چارلز بونت نیز مانند زوال عقل دیگر علت اصلی بروز توهم در سالمندان است. با این تفاوت که این بیماری تنها افرادی را تحت تأثیر قرار می دهد که بینایی شان مختل شده باشد. البته خوشبختانه سطوح توهم برای افراد درگیر با این سندروم بسیار محدود و کم است که همین امر باعث می شود تا علائم آن معمولا طی دو سال و با کمک دکتر از بین برود.
 • مصرف مواد مخدر: علاوه بر مواد مخدر، برخی از داروها نیز متشکل از موادی اند که به صورت غیرقانونی در آنها استفاده می شده و ایجاد توهم می کنند. البته نوشیدن بیش از حد الکل نیز می تواند موجب ایجاد توهم در بینایی گردد.

علائم توهم در سالمندان

بدون معاینه دقیق، این بیماری ممکن است تشخیص داده نشده یا مورد توجه قرار نگیرد؛ زیرا میزان بروز آن در هر فرد متفاوت از دیگری است. اگر فکر می کنید والدین سالمند شما به این امر دچارند ولی به علت حفظ سلامت و امنیت آنها تمایل به بردن آنها به بیرون از خانه را ندارید، می توانید با استفاده از سرویس های ویزیت پزشک در منزل پلتفرم آسانیسم از وجود توهم در سالمندان تان مطمئن شوید.

توهم در سالمندان و همراهی پرستار سالمند جهت بهبود

با این حال، علائم شایع در این عزیزان عبارت‌اند از:

 • اضطراب و پرخاش
 • تغییر شدید در رفتار یا خلق و خوی
 • احساس افزایش میزان آگاهی
 • احساس افزایش میزان قضاوت و شکوه
 • گیجی و هذیان
 • مشکلات تکلم
 • بی خوابی
 • اشاره به چیز یا فردی که شما در آنجا نمی‌بینید

علائم توهم در کودکان

علائم توهم در کودکان تقریبا مشابه با نشانه های این بیماری در بزرگسالان است. به همین منظور، حتما باید جدی گرفته شده و برای درمان آن سریعا اقدام شود. از جمله نشانه های شایع عبارت‌اند از:

 • هذیان
 • تغییر در رفتار و روان آشفته
 • وجود تصویرهای ذهنی و جدی گرفتن آنها

با وجود توهم در سالمندان، چه کاری از ما به عنوان مراقبان و خانواده آنها بر می آید؟

زمانی که متوجه شدید والدین سالمندتان یکی از علائم بالا را دارد یا شروع به بروز یکی از آنها کرده اند، سریعا با پزشک تماس داشته باشید. متخصص با انجام تست های مختلف متوجه خواهد شد علت ایجاد توهم در سالمندان شما چیست و این امر در چه مرحله ای قرار دارد. پس از آن در صورت نیاز با تجویز داروهایی چون داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب سعی در کنترل رشد آن خواهند کرد.

البته تشخیص این امر مستلزم معاینه پزشک و انجام تست ها است؛ اما عموما جا به جایی و انتقال این دسته از بیماران به مراکز درمانی بسیار کار دشوار و پیچیده ای است. اینکه آیا به شما یا به محیط اعتماد کنند، از خانه خارج شوند یا در مرکز درمانی مشکل و دردسری ایجاد نکنند. راه حل چیست؟

با استفاده از سرویس های پلتفرم خدمات پرستاری آسانیسم، پزشک و پرستار به خانه شما خواهند آمد.

مرکز آسانیسم، تنها پاسخ به تمام دغدغه های درمانی شما است

آسانیسم به عنوان معتبرترین مرکز ارائه خدمات درمانی- پرستاری در منزل به منظور ساده سازی روند تشخیص و درمان بیماری ها از جمله توهم در سالمندان با بهره گیری از دانش، تخصص و تجربه پزشکان و پرستاران مجرب آماده سرویس دهی به شما عزیزان است.

نگهداری و مراقبت از عزیزان سالمندی که دچار توهم اند، بسیار مشکل است. حال به این شرایط بیماری های دیگری چون آلزایمر، قندخون، فشار خون، بیماری های قلبی و دیگر مشکلات دوران میانسالی را نیز اضافه کنید. قطعا شرایط نگهداری پیچیده تر نیز خواهد شد.

اگر شما به عنوان فرزند یا خانواده این افراد موظف به نگهداری از آنها هستید، اما مشکلات این بیماری و یا عدم داشتن زمان و انرژی کافی شما را خسته کرده است، می توانید با کمک پرستاران مجرب و آموزش دیده ما در این زمینه شرایط را برای خود و این بیماران ساده تر سازید.

بدون شک زندگی برای سالمندانی که دچار توهم اند نیز سخت است. به همین منظور، داشتن پرستار سالمند که آنها را درک کند، از شرایط آنها به لحاظ جسمی و روحی آگاه باشد و خدمات درمانی، پزشکی و تخصصی را در بالاترین کیفیت به آنها برساند، کنترل توهم در سالمندان را آسان تر از گذشته خواهد کرد.

چرا آسانیسم را انتخاب کنیم؟

آسانیسم یک پلتفرم آنلاین خدمات پرستاری در منزل است که با همکاری موسسات معتبر در این حوزه و بهره گیری از دانش و تجربه کارشناسان مجرب به افراد با هر مشکل و بیماری خدمات رسانی می کند. نحوه همکاری نیز بدین شکل است که پس از ثبت درخواست برای هر کدام از خدمات پرستاری- که کاملا رایگان است- لیستی از موسسات به همراه قیمت برای درخواست کننده نشان داده می شود. در این شرایط شما ساده تر از گذشته قادر به انتخاب خواهید بود. علاوه بر آن، در وقتتان نیز صرفه جویی شده و سریع تر به خدمات دسترسی خواهید داشت.

ارائه خدمات در هر ساعتی از شبانه روز و هر روزی از هفته حتی ایام تعطیل ممکن است. پس از ثبت درخواست نیز کارشناس مربوطه فورا به محل اعزام خواهد شد. قیمت ها نیز به گونه ای تعیین شده تا بدون تاثیرگذاری در کیفیت خدمات، شما عزیزان با هر بودجه و شرایطی قادر به بهره مندی از آنها باشید؛ بنابراین علاوه بر صرفه جویی در زمان، طبق بودجه برنامه ریزی شده حرکت خواهید کرد.

اگر والدین یا یکی از نزدیکان شما علائم توهم در سالمندان را تجربه می کند ولی شما به هر دلیلی امکان نگهداری یا پیگیری روند درمان آنها را ندارید، همین حالا با ما تماس گرفته تا دغدغه هایتان سریعا برطرف شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.