کد خبر : 4290 / /
/

لوله مانیسمان از کربن استیل یا فولاد آلیاژی با کیفیت بالا و با فرآیند نورد گرم و سرد ساخته می‌شود.

 

Untitled

لوله مانیسمان به صورت یکپارچه و با فرآیند نَوَرد گرم ساخته می‌شود. لوله درزدار باید پس از فرآیند نورد با جوش اسپیرال یا مستقیم جوش داده شود. قطعاً لوله مانیسمان عملکرد بهتری داشته و قیمت آن نیز بالاتر است.

از لوله مانیسمان برای انتقال سیالاتی نظیر نفت، گاز طبیعی، آب، بخار و ... استفاده می‌شود. بعلاوه زمانیکه مقاومت خَمِشی و پیچشی یکسان هستند، وزن لوله سبک بوده و به طور گسترده استفاده می‌شود. این لوله در ساخت قطعات مکانیکی و سازه‌های مهندسی استفاده می‌شود.

لوله مانیسمان از کربن استیل یا فولاد آلیاژی با کیفیت بالا و با فرآیند نورد گرم و سرد ساخته می‌شود. لوله درزدار با نورد کردن ورقه فولاد به شکل لوله و جوش دادن درز بین لبه گِرد شده آن ساخته می‌شود. این لوله با روش‌های تولید مختلف ساخته می‌شود: لوله درزدار کم فشار برای انتقال سیالات، لوله با جوش الکتریکی اسپیرال، لوله درز مستقیم و ... . لوله مانیسمان در خطوط انتقال گاز و مایع استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از لوله درزدار برای خطوط لوله آب و گاز و لوله‌های گرمایشی نیز استفاده کرد. لوله مانیسمان با فرآیند کشش سرد و نورد گرم ساخته می‌شود.

Untitled

لوله مانیسمان می‌تواند تا 20 درصد فشار کاری بیشتری را نسبت به لوله درزدار تحمل نماید، زیرا فاقد درز یا جوش بوده و در نتیجه قدرت بیشتری دارد. کیفیت جوش در لوله درزدار بسیار اهمیت دارد و می‌تواند یکی از نقاط ضعف بزرگ در این لوله باشد. نوع جوش و کیفیت آن بر روی عملکرد لوله تاثیر زیادی دارد. امکان یخ زدن لوله‌های آب در مناطق سردسیر بسیار بالاست و بیشترین میزان انفجار لوله نیز مربوط به لوله درزدار می‌باشد. به طور کلی فشار، محیط، تعمیر و نگهداری، خوردگی و دما عواملی هستند که بر روی لوله مانیسمان و درزدار تاثیر می‌گذارند.

 

Untitled

شیر پروانه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

شیر پروانه ای دارای حرکت ربع چرخشی بوده و از آن برای قطع و وصل و تنظیم جریان استفاده می‌شود. شیر پروانه ای بسیار سریع و آسان باز می‌شود. با چرخش 90 درجه اهرم شیر می‌توان آن را باز و بسته کرد. شیرهای پروانه ای بزرگ معمولاً مجهز به گیربکس هستند، که در آن هندویل از طریق دنده‌ها به اِستم متصل می‌شود. این ساز و کار عملکرد شیر پروانه ای را آسان کرده اما سرعت آن را کاهش می‌دهد.

اجزای شیر پروانه ای عبارتند از بدنه، دیسک، اِستم و نشیمنگاه.

بدنه این شیر عمدتاً بین دو فلنج لوله قرار می‌گیرد و متداول‌ترین طراحی بدنه شامل بدنه لاگ (lug) و ویفری (wafer) می‌باشد. دیسک این شیر در واقع نحوه باز و بسته شدن شیر را مشخص می‌کند. طراحی و جهت قرار گرفتن دیسک در انواع شیر پروانه ای متفاوت است و این موضوع به نوع جریان، آب‌بندی و گشتاور عملیاتی شیر بستگی دارد.

اِستم شیر پروانه ای می‌تواند یک شفت یک تکه یا دو تکه باشد. در اکثر طراحی‌های شیر با نشیمنگاه ارتجاعی، اِستم در برابر سیال محافظت می‌شود، بنابراین انتخاب درست متریال اِستم نیز باید با توجه به هزینه‌ها و خواص مکانیکی صورت بپذیرد.

نشیمنگاه این شیر که حالت ارتجاعی یا انعطاف‌پذیر دارد از تداخل بین لبه دیسک و نشیمنگاه برای بستن شیر استفاده می‌کند. متریال نشیمنگاه شیر پروانه ای می‌تواند از الاستومرها و پلیمرهای مختلفی ساخته شود. ممکن است نشیمنگاه به بدنه چسبیده باشد و یا به صورت پِرِسی یا قفلی به بدنه متصل باشد.

 

Untitled

مزایای شیر پروانه ای

  • باز و بسته شدن سریع و آسان
  • فرآیند ساخت نسبتاً آسان
  • نیاز به فضای کمتر برای نصب
  • نیاز به تعمیر و نگهداری کم

کاربرد شیر پروانه ای

این شیر می‌تواند در طیف وسیعی از کاربری‌ها مورد استفاده قرار بگیرد از جمله در کاربری‌های آبی حجیم و برای سیالاتی که دارای ذرات جامد هستند.

  • آب سردکن‌ها، هوا، گازها، حفاظت در برابر حریق
  • سیالات دارای ذرات جامد و کاربری‌های مشابه
  • کاربری‌های وکیوم
  • کاربری‌های آبی و بخاری با دما و فشار بالا
  • کاربری‌های با گاز و هوای فشرده

پتروایلیا پیشرو در زمینه تمامی تجهیزات صنعتی و ساختمانی می‌باشد که قادر است نیازهای پروژه شما را در سریع ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت و کیفیت تامین نماید.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار