کد خبر : 429 / /
/

یک روانشناس بالینی با بیان اینکه عزت نفس به اعتقاد و باور که «من» یک انسان ارزشمند و دوست داشتنی هستم، می‌گویند، گفت: عزت نفس عمدتاً از زمان تولد تا سن پنج و شش سالگی شکل می‌گیرد.

 

رضا عباسی‌راد در رابطه باعزت نفس و راه‌های افزایش آن، اظهار کرد: عزت نفس یعنی من ارزشمند، عزیز و دوست داشتنی هستم؛ یعنی دو ویژگی ارزشمندی و دوست داشتی بودن را داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر این احساس را داریم، ما عزت نفس بالایی داریم و اما اگر این احساس را نداشته باشیم و احساس کنیم قابل احترام و دوست داشتنی نیستیم، یعنی عزت نفس پایینی داریم و پایین آمدن آن مساوی با افسردگی، اضطراب و پرخاشگری است.

به گزارش فرتاک نیوز،عباسی‌راد در پاسخ به این سؤال که علت پایین آمدن عزت نفس چیست؟ عنوان کرد: این امر به این دلیل است که من فکر می‌کنم اطرافیان ارزشمند بودن من را مشروط به رفتارهایم می‌دانند؛ مثلاً اگر من نمره ۲۰ بگیرم ارزشمند هستم و اگر نمره ۱۷ بگیرم ارزشمند نیستم؛  این در حالی است که اصلاً این طور نیست.

این روانشناس بالینی با اشاره به این‌که ارزشمندی ما به وجود انسانی ماست، افزود: ما تنها موجودی هستیم که خداوند به خاطر خلقت ما به خود تبریک گفته، در نتیجه منهای رفتارهای ما که می‌تواند خوب یا بد باشد، وجود ما ارزشمند است؛ البته ممکن است ما رفتارهای غلطی داشته باشیم که باید آن را اصلاح کنیم؛ در نتیجه به اعتقاد و باور که من به عنوان یک انسان ارزشمند هستم، عزت نفس گویند.

I-love-me-800x445-1وی در پاسخ به این پرسش که آیا عزت نفس از دوران کودکی رشد پیدا می‌کند؟ گفت: بله، عمدتاً از زمان تولد تا سن ۵ و ۶ سالگی عزت نفس افزایش یا کاهش می‌یابد؛ البته در سنین بعد نیز این موضوع قابل تغییر است اما عمدتا در دوران کودکی ارتقا می‌یابد.

عباسی‌راد عنوان کرد: برای نمونه فرزندی هنگام غذا خوردن آن را روی لباسش می‌ریزد و مادر به وی می‌گوید «تو بچه بدی هستی که این کار را می‌کنی»؛ همین موضوع باعث می‌شود کودک احساس کند، فرد بدی است؛ درحالی که باید رفتار فرد را زیر سئوال ببریم نه هویت فرد را؛ در نتیجه عزت نفس در دوران کودکی افزایش یا کاهش می‌یابد.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار