کد خبر : 4190 / /
/

داستان و داستان‌گویی تاثیر فراوانی در تقویت هوش مالی کودکان و نوجوانان دارد، داستان به شیوه جذب‌کننده مهارت‌های فراوان و متفاوتی در زمینه هوش مالی و سرمایه‌گذاری به کودکان آموزش می‌دهد که بچه‌ها بتوانند به شیوه درست از پول تو جیبی خودشان حداکثر استفاده را ببرند، در دوره‌های کودکی و نوجوانی خواندن کتاب داستانی و استفاده از قصه‌ها بصورت صوتی بسیار جذابیت دارد.

هوش مالی کودکان چیست و چه کارهایی بهتر است انجام دهیم که هوش مالی کودکان بیشتر شود؟ داستان در هوش مالی کودکان چه نقشی دارد؟ آگاهی نداشتن در زمینه هوش مالی مشکلات عدیده‌ای برای کودکان ایجاد می‌کند، کودکان باید یاد بگیرند که پول در ازای چه چیزی به دست می‌آید و بدانند که پول خیلی راحت و بدون زحمت از جیب  پدر مادر بیرون نمی‌آید بلکه در قبال کار و تلاش به دست می‌آید.

وقتی کودک با مفهوم پول و درآمد آشنا شد باید چند اصل مهم را نیز یاد بگیرد، یکی سخاوتمند بودن یعنی اهمیت یاری رساندن به دیگران را به بچه‌ها بیاموزیم این خصوصیت دارای اهمیت زیادی است و دیگری اصل پس‌انداز کردن است باید به او این آموزش را داد که بخشی از پول توجیبی خود را می‌تواند خرج کند و بخشی از آن را ذخیره کند. برای آموزش هوش مالی کودکان و نوجوانان آنها را درگیر هزینه‌ها و بودجه‌های خانه و خانواده کنید این مسئله نه تنها حس مسئولیت‌پذیری را در بچه‌ها تقویت می‌کند بلکه علاقه و انگیزه آنها را نیز نسبت به خانه و خانواده بالا می‌برد.

Untitled

فرزندان خود را با حساب و کتاب‌های اینترنتی آشنا کنید زیرا امروزه بیشتر مسائل مالی از طریق اینترنت انجام می‌شود لذا بهتر است بچه‌ها با این شیوه‎ها آشنا شوند. داستان و داستان‌گویی تاثیر زیادی در تقویت هوش مالی کودکان و نوجوانان دارد، داستان به شیوه غیرمستقیم و جذب‌کننده مهارت‌های فراوان و متفاوتی در زمینه هوش مالی و سرمایه‌گذاری به کودکان آموزش می‌دهد که بچه‌ها بتوانند به شیوه درست از پول تو جیبی خودشان حداکثر استفاده را ببرند، در دوره‌های کودکی و نوجوانی خواندن کتاب داستانی و استفاده از قصه‌ها بصورت صوتی و تصویری بسیار جذابیت دارد.

 

از طرفی دیگر باید نتیجه این داستان‌ها را با عمل و رفتار خود برای کودکان و نوجوانان خود نهادینه کنیم و این تفکرات و ذهنیات جنبه‌ی عملی به خود گیرد و در عمل آنها دیده شود و به این طریق تثبیت صورت بگیرد.

برای افزایش هوش مالی کودکانمان می‌توانیم با برنامه‌ریزی بر روی پول توجیبی و مدیریت آن درس‌های تاثیرگذاری بر روی کودکان داشته باشیم. برای کودکان خود مبلغ مشخصی را برای روز یا هفته یا ماه مشخص کنید و بدون اینکه برای آنها از قبل درون کیف مدرسه‌ ساندویچ یا خوراکی خاصی بگذارید از آنها بخواهید که برای خود از بوفه مدرسه خرید کنند و وعده میان ساعتی خود را مدیریت کنند. لازم است آنها بدانند که مابقی پولشان برای خود‌شان ذخیره خواهد شد و مبلغ دیگری به آنها تعلق نخواهد گرفت.

باید کودکان  و نوجوانان به مرحله‌ای برسند که خودشان از شما تقاضا کنند که برایشان ساندویچ و خوراکی‌های خانگی بگذارید تا از این طریق بیشتر و بهتر بتوانند پول خود را مدیریت کنند و به تمام آنچه که به آن می‌اندیشند برسند. اگر به صورت پنهانی به آنها کمک کنید و بتوانند از این طریق به خواسته‌های منطقی خود برسند اولین گام در راستای تربیت و افزایش هوش مالی کودکانتان برداشته‌اید و با این نگرش گام‌های بعدی خود را بر خواهند داشت.     

 تاثیر داستان در تقویت هوش مالی کودکان و نوجوانان

داستان نه تنها کودکان و نوجوانان را کسل و خسته نمی‌کند بلکه مطالب تاثیرگذار و مفید زیادی را در قالب  قصه به بچه‌ها آموزش می‌دهد، داستان یکی از مهمترین راه‌های یادگیری مسائل مختلف در زندگی است داستان‌ها تاثیر فراوانی در زندگی و آینده کودکان و نوجوانان دارند.                                                                

Untitled

 به طور معمول کودکان خودشان را جای شخصیت‌های متفاوت داستان‌ها می‌گذارند و عکس‌العمل‌های مختلف و جالبی از خودشان نشان می‌دهند و همین مسئله باعث افزایش تجربه در آ‌ن‌ها می‌شود. در داستان‌ها با پول، سرمایه، درآمد و راه‌های دستیابی به آن آشنا می‌شوند. خیلی از والدین عقیده دارند که صحبت کردن و آموزش مسائل مالی باید در سن جوانی اتفاق بیفتد ولی این مسئله کاملاً اشتباه است فرزندان شما باید در همان اوایل شکل گرفتن شخصیتشان با تمام اصول مربوط به هوش مالی و درآمد آشنایی پیدا کنند زیرا در این سن تاثیرگذاری بیشتری دارد.

راه‌های زیادی در زمینه به وجود آمدن هوش مالی در کودکان و نوجوانان وجود دارد از جمله بازی‌های مختلف، داستان‌های جذاب و آموزنده ،کلاسهای هوش مالی  و ... یکی از بازی‌های رایج که همه ما نام آن را شنیده و یا در خانه‌ها وجود دارد بازی روپولی است که تاثیر فراوانی در تقویت و بهبود هوش مالی کودکان دارد.

 داستان‌های زیادی در این زمینه تالیف  شده است که سبب افزایش هوش مالی در بچه‌ها می‌شود و هدف از قصه‌ها این است که بتوانند در سنین بزرگسالی در روبرو شدن با مسائل اقتصادی درست و منطقی برخورد کنند و تصمیمات عاقلانه‌ای بگیرند و به سمت موفقیت گام بردارند.

داستان و داستانگویی و کلاس‌های بااستاد

داستان معمولاً به صورت سمبلیک و واضح بچه‌ها را با مفاهیم مختلف مالی آشنا می‌کند و به پرورش خلاقیت در کودکان کمک زیادی می‌کند. پدر و مادرهایی  که از کودکی دغدغه  یادگیری و آموزش انواع مهارت‌ها از جمله سواد مالی را برای فرزندانشان دارند می‌توانند از انواع قصه و کلاس‌های خلاقیت که به پرورش این مسائل و یادگیری انواع مهارت‌ها کمک می‌کند استفاده نمایند، کتاب‌هایی که باعث افزایش هوش مالی در کودکان می‌شود به مسائلی از جمله پس انداز کردن، شغل، کارآفرینی، افکار اقتصادی مالی و .... می‌پردازد و انگیزه آموزشی این مهارت در کودکان و نوجوانان را بالا می‌برد.


آموزشگاه‌ها و موسسات مختلفی به آموزش انواع مهارت‌ها از جمله مهارت افزایش هوش مالی می‌پردازد و با برگزاری دوره‌های هوش مالی کودکان از طرق مختلف از جمله داستان و داستانگویی به تقویت و رشد انواع مهارت‌ها در کودکان و نوجوانان کمک می‌کند. آموزشگاه بااستاد اولین بنیان گذار دوره های داستانگویی هوش مالی ،با اساتید و مربیان مجرب و متخصص در این زمینه به شیوه ایی نوین و جذاب به پرورش مهارت‌ها و بهبود خلاقیت بچه‌ها بسیار کمک می‌کند و تا حدود زیادی دغدغه والدین را از بین می‌برد، این کلاس‌ها همچنین به رشد اعتماد به نفس و یادگیری مهارت تصمیم‌گیری که تاثیر فراوانی در افزایش هوش مالی کودکان دارد کمک شایانی می‌کند.

Untitled

 شما والدین عزیز می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در کلاسهای آنلاین خلاقیت و هوش مالی ضمن بازدید از وب سایت آموزش آنلاین با استاد به نشانی www.baostad.com    همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با شماره های 02122860576-09914038252 تماس حاصل  فرمایید.                                                                    

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار