کد خبر : 3051 / /
/

عضو ستاد استهلال مقام معظم رهبری گفت: معمولاً دقایقی بعد از غروب آفتاب بهترین زمان برای رصد هلال ماه است.

در صورت  مساعد بودن شرایط جوی پنجشنبه عیدفطر 1400فطر است.عیدفطر 1400 یک جشن مذهبی است که توسط مسلمانان در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. مسلمانان ایرانی در نماز عیدفطر1400 شرکت می‌کنند و زکات فطر را می‌پردازند.نماز عیدفطر 1400 شامل دو رکعت است که به‌طور کلی در یک زمین باز یا سالن بزرگ انجام می‌شود واین فقط ممکن است به صورت جماعت اجرا شود و دارای شش تکبیر اضافی (بلند کردن دستها به گوشها هنگام گفتن "الله اکبر"، به معنی "خدا بزرگترین است") است.آخرین خبرهای مرتبط با عیدفطر1400 را در سایت خبرآزاد بخوانید

مجتبی منتظری، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: درصورت مساعد بودن شرایط جوی براساس محاسبات نجومی چهارشنبه -۲۱ اردیبهشت- شاهد حلول ماه شوال خواهیم بود و پنجشنبه، عید فطر ۱۴۰۰ است.

وی با اشاره به اینکه رصدگران در رابطه با رؤیت هلال ماه با دو پارامتر اساسی سن ماه و جدایی زاویه‌ای مواجه هستند، تصریح کرد: رصدگران با بررسی دو پارامتر سن ماه و جدایی زاویه‌ای می‌توانند تعیین کنند که هلال ماه چه زمانی قابل رؤیت خواهد بود. از زمان تشکیل مقارنه (هلال ماه نو) تا زمانی که این هلال قابل رؤیت شود، ۱۳ تا ۲۲ ساعت زمان نیاز است.

بهترین زمان رصد ماه برای عیدفطر 1400

عیدفطر 1400عضو ستاد استهلال مقام معظم رهبری گفت: معمولاً دقایقی بعد از غروب آفتاب بهترین زمان برای رصد هلال ماه است. معمولاً اولین روز بعد از مقارنه ماه در نخستین شب، ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان برای رصدگران وجود دارد تا هلال ماه را رؤیت کنند و بعد از این زمان ماه غروب می‌کند.

وی با بیان اینکه دومین پارامتر اساسی برای رؤیت هلال ماه جدایی زاویه‌ای (فاصله ماه از خورشید) نام دارد، ادامه داد: زمانی که خورشید در حال غروب است هلالی در اطراف خود دارد که هرچه از مرکزیت آن فاصله بگیریم درخشندگی و شفافیت آسمان کمتر می‌شود.

منتظری با بیان اینکه "حد آستانه‌ای برای جدایی زاویه‌ای در نظر گرفته شده که به حد دانژون معروف است"، تصریح کرد: این مقدار فلکی ۷ درجه است و که بر اساس آن اگر فاصله بین ماه و خورشید کمتر از ۷ درجه باشد در نخستین روز ماه قمری عملاً رؤیت هلال ماه غیر ممکن است.

وی با تاکید بر اینکه دو پارامتر سن ماه و زاویه جدایی به رصدگران کمک می‌کند تا زمان رؤیت هلال ماه را تعیین کنند، گفت: هرچه از غرب کره زمین به سمت شرق حرکت کنیم سن هلال ماه کمتر می‌شود؛ پس با این اوصاف کشور‌های خاورمیانه همیشه در لبه رؤیت پذیری هلال ماه قرار دارند.

عضو ستاد استهلال با بیان اشاره به شرایط استهلال در شهرستان لارستان گفت: با توجه به اینکه منطقه لارستان در جنوب کشور واقع شده است اختلاف زمان غروب خورشید و ماه در روز چهارشنبه -۲۱ اردیبهشت- حدود ۴۰ دقیقه خواهد بود. جدایی زاویه‌ای چیزی در حدود ۹ درجه (بیشتر از حد آستانه) و بهترین زمان رؤیت هلال ماه ساعت ۱۹:۴۹ است؛ درصد روشنایی ماه در زمان استهلال ۶۵ صدم تخمین زده شده و ماه سنی نزدیک به ۲۰ ساعت دارد.

وی با تاکید بر اینکه ماه شوال بدون تجهیزات نجومی قابل مشاهده نخواهد بود، گفت: ساعت ۲۳:۵۵ روز سه شنبه -۲۱ اردیبهشت- هلال ماه نو شکل می‌گیرد و پس از گذشت نزدیک به ۲۰ ساعت از عمر ماه می‌توان با استفاده از تجهیزات رؤیت هلال ماه مثل تلسکوپ و دوربین دو چشمی، ماه شوال را مشاهده کرد.

منتظری خاطرنشان کرد: در برخی از سال‌ها احتمال رؤیت پذیری خیلی بالاتر از امسال بوده است، اما برخی مواقع به دلیل اینکه کشور به صورت یکپارچه زیر توده ابری قرار می‌گیرد عملاً کار مشکل می‌شود.  در صورت مساعد بودن شرایط جوی بر اساس محاسبات نجومی، چهارشنبه -۲۱ اردیبهشت- شاهد حلول ماه شوال خواهیم بود و پنجشنبه عید فطر است.

منبع: ایمنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار