کد خبر : 1320 / /
/

بیماران خاصی که از شهرستان ها به مرکز استان می آمدند برای تامین هزینه های عادی و حتی تردد خود با مشکل روبرو شدند.

انسولین دارویی جهت درمان بیماری قند هست. قیمت انسولین در سال اخیر با نوسانات زیادی همراه بوده انسولین در ماه های اخیر با کمبود زیادی در داروخانه ها رو به رو بوده است. از زمانی که انسولین کمیاب شد شرکت های داروسازی به فکر واردات بیشتر انسولین افتادند .

وضعیت بحرانی انسولین در ایران

بیماران خاص در دوران کرونا با خطر بیشتری روبرو بودند چرا که ایمنی بدن شان پایین است. آنها در اولویت های تزریق واکسن کرونا قرار گرفته اند. اما این اولویت هم نمی تواند مشکلات آنها را حل کند. بسیاری از شهرستان ها به تهران می آیند تا به درمان دسترسی پیدا کنند. البته هستند بیمارانی که در روستاها و شهرهای کوچک می مانند و درمان شان را می بوسند، کنار می گذارند و چشم به راه مرگ می نشینند.

انسولین

کمبود انسولین/بیماران خاص از کرونا می ترسند به مراکز درمانی بروند

وی با اشاره به مشکلات دارویی بیماران خاص در هرمزگان افزود: به دلیل تحریم ها و مشکلات انتقال ارز از کشور نمی توان دارو وارد کرد و این مشکل باعث شده بسیاری از بیماران ما حتی دارو گیرشان نمی آید. قسمت اعظمی از این موضوع به بیماری شیوع کروناست چرا که بیماران خاص می ترسند به مراکز درمانی مراجعه کنند. این بیماران سیستم ایمنی بدنی آنها پایین است و کرونا مشکل جدی را برای آنها به وجود آورده است.

موسسه خیریه بیماران خاص هرمزگان با اشاره به این که داروی بیماری های خاص کمیاب شده است، افزود: تحریم ها داروها بیماری های خاص باعث گرانی و کمیابی آن شده است. بیماری که با راحتی و آرامش می توانست داروی خود را از داروخانه داروهای خاص دریافت کند در حال حاضر با کمبود دارو روبروست. ما آنقدر با بیمارانی که قطع درمان می کنند روبرو هستیم که حد ندارد. بیماران قطع درمان می کنند.میترا قاسمی راد گفت: مشکلاتی که دلار افزایش یافته و تحریم ها، مشکلات واردات دارو باعث گرانی و کمیابی دارو مانند انسولین شده است. بسیاری از بیماران خاص (سرطانی ها و تالسمی ها) از انسولین نیز استفاده می کنند. انسولین وضعیت بحرانی پیدا کرده است.

 

بحران کمبود انسولین/با ترس بیماران از کرونا جیب پزشکان پر می شود

وی به ترس مردم از کرونا و مراجعه نکردن آنها به مراکز درمانی اشاره کرده و تاکید کرد: بیماران را پزشکان به مطلب و کلینیک های خصوصی راهنمایی می کنند. درست است که پزشکان در کلینیک ها و مطب های خصوصی با خیالی راحت تر به معاینه بیماران می پردازند اما مشکل ویزیت ها به هزینه های بیماران اضافه می شود و بیماران مجبورند شیمی درمانی را در مطب ها انجام دهند.

چون پزشکان آنها را می ترسانند. واقعیت این است که پزشکان بیماران را می ترسانند و می گویند: "در بیمارستان آلودگی و کرونا هست اگر می خواهید ایمن باشید در مرکزهای خصوصی درمان شوید که هم ایمن شوید هم ما خیالمان راحت تر است." یعنی تاکید می کنند اگر بیماران خاص به بیمارستان های دولتی مراجعه کنند احتمال دارد کرونا بگیرند. این ها واقعیت هایی است که در یکسال اخیر با آن روبرو بودیم.

کمبود انسولین/بیماران خاص با مشکلات معیشتی دست به گریبانند

انسولین

موسسه خیریه بیماران خاص هرمزگان با اشاره به شرایط معیشتی بیماران خاص گفت: بیماران ما مشکلات معیشتی زیادی دارند. از سوی دیگر کمک های مردمی نیز بسیار کاهش یافته است. مردم به واسطه مسائلی که با آن درگیر هستند کمک نمی کنند. طی یکسال گذشته بیماران کرونایی بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

انسولین/کاهش یارانه بیماران خاص 

وی با اشاره به یارانه کمک به بیماران خاص افزود: بیماران خاص یارانه دارویی دارند که با کد ملی و در سامانه غذا و دارو و علوم پزشکی خدماتی به آنها داده می شود. این می تواند هزینه دارو در داروخانه های خاص، ترخیص از بیمارستان و... را تحت پوشش قرار دهد. قبل از شیوع بیماری کرونا این یارانه جوابگوی هزینه های بیماران بود.

به عنوان مثال اگر دارویی ۲میلیون تومان بود یک میلیون و چهارصد، پانصد تومان آن را وزارت بهداشت در قالب یارانه پرداخت می کرد و مابقی را بیمار یا خیریه ها. در حال حاضر یارانه کم شده و به کرونا اختصاص یافته است. در بعضی از موارد نیز داروها را از لیست بیمه خارج کرده اند و بیماران مجبورند هزینه تامین دارو را به عهده بگیرند.

کمبود انسولین/داروهای ایرانی بیماران خاص نیز موجود نیست

میترا قاسمی راد در پاسخ به این سوال که داروهایی که از لیست بیمه خارج شده اند تولید مشابه داخلی ندارند؟ گفت: این داروها تولید مشابه داخلی دارند اما تولید داخل موجود نیست و بیمار می ماند که برای تامین داروی خود چه اقدامی کنند.

ورود داروهای انسولین از طریق لنج و کشتی به هرمزگان

چند باری اعلام شد که بیماران خاص برای تامین هزینه معیشت خود داروهای خود را به فروش می رسانند. موسسه خیریه بیماران خاص هرمزگان در پاسخ به این سوال که آیا بیماران خاص هرمزگان نیز داروهای خود را می فروشند؟ گفت: شاید این اتفاق بیفتد اما من نشنیدم که چنین اتفاقی در استان هرمزگان رخ دهد. به ویژه برخی از داروها مانند انسولین می تواند از طریق بیماران به فروش برسد.

وی افزود: به عنوان مثال داروهای خاص ۸ یا ۱۰ میلیون تومانی را بیماران با ۳ میلیون تومان خریداری می کنند. در استان ما بیشتر مخالف این موضوع هستند و مردم داروهای خارجی و ارزان را از آن سوی آب می آورند. داروها را با لنج و کشتی از کشورهای عربی وارد ایران می کنند. افراد برای خانواده، بستگان این داروها را از کشورهای عربی می آورند. حتی خیرینی داریم که همکاری می کنند از کشورهای عربی برای بیماران دارو وارد شود.

بحران انسولین/۱۸۰ کودک بیماری خاص در استان هرمزگان

میترا قاسمی راد با اشاره به این که در استان هرمزگان بیماران خاص در سنین مختلف هستند، تاکید کرد: برآوردی در استان شد و طبق آمار سرطان سینه در ززنان و سرطان کلون و معده در آقایان رایج است. آمار کودکانی که بیماری های خاص مبتلا هستند حدود ۱۷۰-۱۸۰ کودک است و تحت پوشش یک خیریه کودکان سرطانی هستند.

کمبود انسولین/بیماران خاصی که کرایه رسیدن به بیمارستان را ندارند

موسسه خیریه بیماران خاص هرمزگان در پاسخ به این سوال که آیا افزایش نرخ دلار در قطع درمان بیماران خاص تاثیر گذاشته یا خیر؟ گفت: افزایش دلار یعنی گرانی خانه، بنزین، میوه و تره بار، مواد غذایی و معیشتی به جز درمان. حتی بیماران در روستاها نیز ناخواسته درگیر نوسانات دلار و تحریم ها شده اند. کرایه رسیدن به مرکز استان بسیار افزایش یافته است. قطعات خودرو، قیمت آن و نرخ بنزین افزایش یافته و به همین دلیل است که قیمت کرایه ها بیشتر شده است.

در حال حاضر با اسکان رایگان هزینه تردد را کاهش داده ایم. شاید بستگان بیماران حاضر بودند که آنها را به مرکز استان برسانند اما به واسطه گران شدن بنزین و هزینه های خودرو، نمی توانند بیماران را به مرکز استان برسانند. بسیاری از بیماران مجبورند به بندرعباس بیایند و بمانند چون تردد آنها بسیار گران شده است. به همین دلیل خوابگاه رایگان و غذای گرم در دوره درمان در اختیار آنها می گذاریم تا پول خود را صرف درمان کنند. دولت این هزینه ها را به عهده نگرفته است ولی متاسفانه این هزینه ها سرشکن شده روی فعالیت خیریه ها.

کمبود انسولین/نفس کشیدن برای بیماران خاص روستایی گران شد

وی افزود: شاید قیمت دلار ربطی به زندگی بیماران خاص در روستاها نداشته باشد اما قیمت زندگی روستائیان را افزایش داده و حتی قیمت نفس کشیدن برای روستائیان نیز افزایش یافته است.

محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو روز ۶ اسفند گفته بود که «محدودیت منابع ارزی و عدم تخصیص به موقع و کافی ارز از سوی بانک مرکزی» عامل بروز مشکل است ولی اختلاف واردکنندگان و فروشندگان بر سر قیمت انسولین‌های وارداتی به‌عنوان مشکل مهم در برخی از رسانه‌ها مطرح شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، واردکنندگان انسولین را از کشورهای چین، ترکیه،‌ دانمارک و فرانسه وارد کرده‌اند که ارزان‌تر‌بودن انسولین وارداتی از ترکیه نسبت به نمونه‌هایی که از دانمارک و فرانسه وارد شده‌اند و اختلاف فروشندگان درباره قیمت فروش، باعث اخلال در روند توزیع آن شده است.

آمار نیاز به انسولین

انسولین

بر اساس آمار رسمی در حدود پنج و نیم‌میلیون مبتلا به دیابت در کشور وجود دارد که در حال حاضر روزانه بیش از ۶۰۰‌هزار نفر از آن‌ها باید از انسولین استفاده کنند. بحران کمبود انسولین در حالی در شش ماه گذشته به‌صورت دوره‌ای تکرار شده است که مسئولان وزارت بهداشت ایران احتمال مرگ بیماران مبتلا به کرونا را در صورت ابتلا به کرونا ۱.۵ تا سه برابر سایر افراد اعلام کرده‌اند.

 انسولین چینی کاربرد ندارد و دولت اقدام به واردات انسولین از چین هم کرده است. ولی پزشکان تاکید کرده بودند استفاده نشود؛ چراکه منجر به افت شدید قند می‌شود. نوع ایرانی انسولین هم همان چینی است که در ایران مونتاژ می‌شود و دولت که به راحتی از چین دارو وارد می‌کند، اهمیتی به کیفیت این دارو نمی‌دهد.

روز ۴ دی‌ماه امسال حیدر محمدی، مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو گفته بود که فقط به اندازه نیاز یک ماه کشور انسولین داریم، در حالی باید برای سه ماه ذخیره داشته باشیم.

کمبود انسولین در ایران

انسولین

در مهر و آبان‌ماه امسال نایاب شدن انسولین قلمی در داروخانه‌های ایران موجی از نگرانی را در میان بیماران دیابتی و خانواده‌های آنها ایجاد کرد و حتی منجر به شکل‌گیری بازار سیاه انسولین در کشور شد تا جایی که این دارو به هشت برابر قیمت داروخانه در بازار سیاه فروخته ‌شد.

هم‌زمان با بحران انسولین در پاییز امسال، محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی ایران هم اواخر مهرماه گفته بود که «یک و نیم برابر نیاز کشور انسولین وارد کرده‌اند» ولی کمبود آن به خاطر قاچاق معکوس و خروج غیرقانونی انسولین از ایران به مقصد دیگر کشورها است. او به مقصد قاچاق معکوس انسولین اشاره نکرد،‌ اما گفت علت این امر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و واردات داروی ارزان است و بعد برخی افراد «با قیمت دلار بازار آزاد»، داروهای وارداتی را به مشتریانی دیگر کشورها می‌فروشند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار