کد خبر : 7781 / /
/

قیمت انواع گوشت قرمز امروز نسبت به روز گذشته، تغییر خاصی نداشت. در این میان، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفته است که با کاهش قدرت خرید خانوارها، مردم تنها در روزهای واریز حقوق، خرید گوشت را انجام می‌دهند.

قیمت انواع گوشت قرمز در یازدهم مهر ۱۴۰۰ به شرح زیر است.

قیمت‌ها به تومان است (بازار):

راسته با استخوان گوسفندی

۱۴۴۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۶۹۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۵۶۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۱۶۶۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۶۵۰۰۰

گردن گوسفندی

۱۳۳۰۰۰

قلوگاه گوساله

۱۴۶۰۰۰

گردن گوساله

۱۲۶۰۰۰

قلم گوساله

۱۵۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۲۵۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۶۳.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۸۲۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۲۴.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۲۲۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۱۲۹۰۰۰

در این میان، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: با کاهش قدرت خرید خانوار تنها در روزهای واریز حقوق، مردم خرید گوشت را انجام می‌دهند.

علی اصغر ملکی، درباره آخرین وضعیت بازار گوشت توضیح داد: هم اکنون وضعیت عرضه و تقاضا مناسب است، اما مسئولان اتحادیه دامداران تصورشان بر آن است که صادرات انجام شود، در حالی که با آزادسازی صادرات، بازار داخل دچار مشکل می‌شود‌.

او افزود: با توجه به خشکسالی و ذبح تعداد قابل توجهی دام، کمبودی در بازار نداریم چرا که کاهش قدرت خرید خانوار موجب شده تا بازار رونقی نداشته باشد.

ملکی با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر بازار گوشت بیان کرد: گوشت جز کالاهای مصرفی سبد خانوار است که با این وجود ویروس کرونا اثر منفی زیادی بر آن نداشته است، اما به طور کلی با کاهش قدرت خرید خانوار تنها در روزهای واریز حقوق، مردم خرید خود را انجام می‌دهند و دوباره بازار به شرایط عادی باز می‌گردد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه در فصل سرما تقاضا برای خرید گوشت افزایش می‌یابد، بیان کرد: با افزایش مصرف محصولات پروتئینی، صادرات دام منجر به چالش در بازار می‌شود‌.

قیمت‌ها در بازار

او با بیان اینکه قیمت گوشت بره ماده با بره نر با یکدیگر متفاوت است، گفت: در حال حاضر هر کیلو بره ماده با وزن پایین ۱۰۸ تا ۱۱۰ هزار تومان و گوسفند نر ۱۲۰ هزار تومان به مغازه دار و با احتساب ۱۰ تا ۱۲ درصد سود به مصرف کننده عرضه می شود‌.

این مقام مسئول قیمت هر کیلو شقه گوسفندی در خرده‌فروشی را ۱۳۵ هزار و ران را ۱۵۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: اگر دولت بتواند نهاده مورد نیاز را تامین و به سهولت در اختیار دامدار قرار دهد، تولیدکنندگان مشکلی نخواهند داشت.

افزایش کشتار دام نسبت به سال قبل

ملکی از افزایش کشتار دام نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: با توجه به گرانی نهاده، خشکسالی و کمبود علوفه کشتار دام نسبت به سال قبل افزایش داشته است، هر چند بحث کشتار ملاک عمل نیست و کشتار با وزن های پایین و کشتار دام های مولد ناشی از نبود نهاده مطرح است که سازمان دامپزشکی باید آمار کشتار نسبت به سال قبل را اعلام کند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در پایان با اشاره به اینکه واردات گوشت بسیار محدود در حال انجام است، تصریح کرد: با توجه با واردات گوشت با ارز نیما، واردات صرفه اقتصادی ندارد، اما شنیده ها حاکی از آن است که به هر حال برای ذخایر استراتژیک پشتیبانی امور دام مقادیری گوشت در حال واردات است./منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.